Descrierea postului unui specialist în aplicații

Aproape toate posturile de specialiști în aplicații necesită o cunoaștere a tehnologiei și schimbările de zi cu zi. Locurile de muncă necesită specialiști în aplicații pentru a fi experți în mai multe programe de calculator și interfețe de date. Acesta poate fi un loc plăcut dacă vă place să fiți în jurul tehnologiei și să lucrați îndeaproape cu colegii și clienții.

Tipuri de locuri de muncă specializate în aplicații

Există mai multe tipuri de posturi de specialiști în aplicații, de la specialiști în aplicații de date la specialiști în sisteme de aplicații la specialiști în domeniul aplicațiilor administrative. Deoarece fiecare companie care se ocupă cu banii are nevoie de cel puțin una, cea mai comună poziție este un specialist în aplicații în numerar. Mulți specialiști în aplicații se găsesc în domeniul medical, deoarece spitalele și clinicile se ocupă de programele software și problemele de facturare.

$config[code] not found

cerinţe

Cele mai multe companii solicită ca candidații pentru posturile de specialiști în aplicații să dețină cel puțin o diplomă de licență; uneori compania este specifică și solicită să aveți o diplomă de licență în matematică, informatică sau de afaceri. Forțele aeriene din S.U.A. solicită să te antrenezi timp de 60 de zile și să ai abilități matematice avansate și cunoștințe de statistici. Solicitanții trebuie să aibă bune abilități interpersonale și de comunicare și ar trebui să poată gestiona mai multe proiecte în același timp. Datorită naturii locului de muncă, vă este util să știți cum să utilizați programele Microsoft Office și Excel.

Sarcini si responsabilitati

De multe ori, specialiștii în aplicații sunt responsabili pentru gestionarea procesării de numerar și a cărților de credit, precum și a sistemelor de facturare. Specialiștii în aplicații numerar urmăresc tranzacțiile controversate cu carduri de credit și problemele de plată nerezolvate și deseori se ocupă de colecții și agenții de colectare. Specialiștii în aplicații din domeniul medical devin adesea experți cu tot software-ul folosit în birourile lor și dezvoltă proceduri de instruire pentru ceilalți angajați care folosesc programele.

Plăți și beneficii

Pentru posturile specializate de aplicații de bază, începând cu luna august 2010, angajații fac de la 30.000 $ la 40.000 $ pe an; multe locuri de muncă vin cu beneficii medicale și dentare, de asemenea. Pentru mai multe posturi specializate de specializare în aplicații, angajații noi încep de la 80.000 $ la 90.000 $ pe an. Începând cu luna august 2010, Forțele Aeriene din S.U.A. au început specialiști în aplicații de la 1.447 $ pe lună plus beneficii, însă, în funcție de experiență și de vechime, specialiștii ajung până la 7.000 $ pe lună.

Ce puteți face pentru a fi competitiv

Microsoft are un program de certificare care oferă formare persoanelor interesate să devină specialist în aplicații. Deoarece majoritatea specialiștilor în aplicații sunt obligați să știe cum să utilizeze programele Microsoft, procesul de certificare al Microsoft vă ajută să ieșiți în evidență. Potrivit site-ului Microsoft, câștigarea certificării Microsoft Office Specialist vă ajută să "lărgiți oportunitățile de angajare prin afișarea competențelor avansate și să obțineți un potențial mai mare de câștig." Programul include o pregătire și un examen. Dacă certificați, veți avea acces la un site membru și veți putea plasa sigla oficială de certificare Microsoft pe CV-ul dvs.