Descrierea postului de superintendent de teren

Un superintendent de teren este un profesionist care lucrează într-o poziție de supraveghere în cadrul industriei construcțiilor. El lucrează la fața locului ca proiect în construcție, deseori lucrează dintr-o remorcă pentru a gestiona progresul zilnic al unui proiect.

Funcţie

Supraveghetorul de teren gestionează și direcționează subcontractanții și angajații să finalizeze un proiect în conformitate cu planurile sau planurile. Ea efectuează o mare parte din aspectul proiectului pentru a se asigura că pereții și alte obiecte sunt amplasate corect și, de asemenea, coordonează livrările materiale și bugetele. Supraveghetorul de teren deține responsabilitatea principală pentru menținerea siguranței site-ului și soluționarea litigiilor dintre subcontractanți. Ea colaborează îndeaproape cu managerul de proiect și cu profesioniștii din domeniul designului, sfătându-i să facă progrese sau probleme.

$config[code] not found

Aptitudini

Persoanele interesate într-o carieră de superintendent de teren ar trebui să fie pregătite să lucreze în afara într-o mare varietate de condiții meteorologice. El va fi expus la murdărie, zgomot puternic și risc de echipament sau obiecte care se încadrează. Supraveghetorii de teren lucrează adesea în termeni foarte apropiați și trebuie să fie suficient de flexibili pentru a face față nenumăratelor surprize care apar pe un șantier de construcții. El trebuie să fie pregătit să lucreze cu o gamă largă de oameni, de la muncitori la profesioniști și proprietari de clădiri. Este adesea benefic pentru superintendentele de teren să posede abilități lingvistice puternice pentru a comunica cu un personal divers.

Instruire și educație

În funcție de companie, un superintendent de teren poate avea o diplomă avansată sau nici o educație formală deloc. În mod tradițional, ea și-a desfășurat activitatea prin diverse tranzacții pentru a realiza acest tip de rol de supraveghere. Astăzi, multe companii necesită superintendenți să aibă diplome în inginerie, managementul construcțiilor, arhitectură sau un domeniu conex. Chiar și cei fără diplomă pot beneficia de cursuri de matematică, știință, inginerie și redactare.

Tipuri

Titlul de "supraveghetor de teren" este folosit pentru personalul general de contractare și subcontractare. Supraveghetorul de teren pentru antreprenorul general gestionează întregul proiect. El coordonează diverse echipe de subcontractare în interesul programului și al bugetului proiectului.

Un superintendent de teren care lucrează pentru o companie subcontractantă acționează în calitate de supraveghetor pentru acea tranzacție specifică. De exemplu, un supraveghetor de teren pentru o companie din beton își administrează personalul, materialele și echipamentul propriu, însă este, în cele din urmă, sub supravegherea antreprenorului general.

Salariu

Un superintendent de teren din Statele Unite se poate aștepta la un salariu mediu anual de 77.546 dolari, din noiembrie 2009, potrivit Salary.com. Această sumă salarială poate varia în funcție de regiune, companie și tipul de proiect. Potrivit Payscale.com, superintendentele de câmp cu o experiență de unu până la patru ani câștigă între 44.467 $ și 62.685 $ anual, începând cu luna aprilie 2010. Zece ani de experiență poate să comande salarii anuale între 58.218 și 83.426 $.