Descrierea postului de difuzare a producătorului

Producătorii de emisiuni se pot specializa în promoții, știri, programări sau în alte segmente. Majoritatea producătorilor își încep carierele la stațiile mici situate în orașul lor natal. Producătorii experimentați care doresc oportunități de avansare și salarii mai mari sunt adesea forțați să se transfere la posturi mai mari pe piețe mai mari. Este comun ca producătorii ambițioși să se mute de mai multe ori pe parcursul carierei.

$config[code] not found

Atribuțiile

Producătorii de emisiuni supraveghează producția unui segment de programare, a unor promoții sau a unui întreg spectacol. Obligațiile tipice includ proiectarea programelor de spectacole, cercetarea și selectarea locațiilor de împușcare și gestionarea programelor live în timp ce acestea trec prin aer. Producătorii sunt responsabili de conținut și scriu sau aprobă scripturi. Aceștia coordonează, de asemenea, eforturile personalului tehnic, a personalităților în aer și a altor personal. Producătorii asociați îi ajută deseori pe producătorii de vârf prin efectuarea de cercetări sau prin îndeplinirea diverselor sarcini administrative.

cerinţe

Cele mai multe, dar nu toate, posturi de producători de posturi de televiziune au nevoie de o diplomă de colegiu în domeniul radiodifuziunii, jurnalismului sau în alt domeniu relevant. Pozițiile asociate la nivel sunt adesea oferite studenților în procesul de finalizare a gradului lor. Experiența de difuzare anterioară este foarte de dorit. Producătorii aspiranți pot dobândi experiență realizând un stagiu sau lucrand pentru o televiziune sau post de radio sponsorizată de școală.

Condiții

Mediul este rapid, în special pentru producătorii care supraveghează programele live. Circumstanțele se schimbă rapid, iar termenele sunt măsurate cu secunde, nu cu zile. Agendele lungi, neregulate, care includ sărbătorile, sunt comune. Acest lucru este valabil în special pentru producătorii de știri care trebuie să raporteze pentru a lucra ori de câte ori apare o nouă știre.

Majoritatea producătorilor primesc boxe sau posturi de lucru în redacție pentru a-și îndeplini sarcinile de zi cu zi. Aceste spații sunt deseori înghesuite și nu este neobișnuit ca sălile de știri să fie zgomotoase și agitate. În mod ocazional, producătorii ar putea fi obligați să meargă pe teren pentru a cerceta locațiile pentru crearea unui segment.

Salarii și beneficii

Potrivit cifrelor Biroului Statisticii Muncii (BLS), salariul mediu pe oră pentru producătorii de emisiuni a fost de 28,05 $ în 2008. Oficialii BLS spun că lucrătorii cu normă întreagă în radiodifuziune, inclusiv producătorii, primesc, în general, pachete standard de beneficii pe lângă salariul lor obișnuit. Aceste pachete includ, de obicei, asigurări de sănătate, vacanțe plătite, concedii medicale și planuri de pensii. Angajații cu fracțiune de normă, pe de altă parte, beneficiază de rar toate avantajele.

perspectivă

Experții BLS prevăd că numărul de posturi de radiodifuziune va crește cu 7% între 2008 și 2018. Acesta este mai mic decât rata națională de creștere a locurilor de muncă pentru toate industriile, ceea ce reprezintă aproximativ 11%. Experții BLS continuă să spună că concurența pentru deschiderea de noi locuri de muncă va fi puternică, în special pe piețele mari. Candidații cu studii superioare în domeniul radiodifuziunii, jurnalismului sau al unui domeniu similar vor fi cei mai buni, împreună cu cei care au experiență de muncă anterioară. Solicitanții care depun eforturi pentru a ține pasul cu schimbarea tehnologiilor de difuziune vor avea, de asemenea, un timp mai ușor de a găsi locuri de muncă.