Descrierea postului de coordonator al radiologiei

Un coordonator de radiologie este un asistent administrativ medical care susține funcționarea radiologică a unei unități medicale. Pe lângă îndatoririle administrative tradiționale, cum ar fi monitorizarea telefoanelor, planificarea programărilor și salutările pacienților, coordonatorul verifică acoperirea asigurărilor, păstrează înregistrările pacientului și, în anumite medii, gestionează anumite responsabilități de facturare. Acesta este un rol la nivel de intrare.

$config[code] not found

Responsabilitatile locului de munca

Un coordonator de radiologie servește drept fața departamentului sau a centrului de radiologie. Ea răspunde la toate apelurile telefonice, programează și confirmă numirile pacientului și le acceptă pe pacienți. Pentru a înregistra toate informațiile pacientului, coordonatorul îl introduce într-un sistem informatic, notând toate informațiile de asigurare. În plus, ea poate contacta compania de asigurări pentru a verifica acoperirea. Odată ce vizita pacientului este completă, coordonatorul de radiologie îl verifică din instalație, actualizând înregistrările și programând o programare ulterioară, dacă este necesar. În unele medii, coordonatorul este, de asemenea, responsabil pentru pregătirea declarațiilor de facturare și trimitere a tuturor documentelor societăților de asigurare și / sau pacienților.

Posibilități de angajare

Rolul coordonatorului de radiologie este nivelul de intrare. Ca rezultat, oportunitățile de muncă disponibile sunt adesea postate online pe consiliile de carieră, precum și anunțate în anunțurile din ziare. Instituțiile de învățământ proprietate care oferă formare în administrarea medicală dețin de asemenea, de obicei, un birou de servicii pentru carieră care oferă asistență pentru plasarea în câmpul muncii pentru absolvenții studenților.

Cerințe calitative

Pentru a îndeplini cu succes atribuțiile unui coordonator de radiologie, un candidat trebuie să aibă o abilitate interpersonală. Acest profesionist interacționează cu colegii și pacienții de-a lungul zilei de lucru și trebuie să facă acest lucru într-un mod atrăgător, dar profesional. Atunci când se ocupă de înregistrările de facturare și de pacient, este important să se acorde o atenție deosebită detaliilor. Solicitanții trebuie de asemenea să înțeleagă terminologia medicală. În plus, abilitatea tehnologică și abilitatea de a învăța rapid lucruri noi sunt importante.

Cerințe educaționale

În cazul candidaților care doresc să devină coordonatori de radiologie nu este necesară o educație postliceală formală. Angajații solicită totuși că solicitanții să dețină o diplomă de liceu sau echivalentul acesteia. Candidatul ideal are, de asemenea, experiență profesională anterioară într-un mediu medical. În plus, cei care doresc să intre în acest domeniu pot urma o formare specializată ca asistent administrativ medical la școlile proprii din întreaga țară.

Compensarea medie și perspectivele de angajare

O vizită la SimplyHired.com indică faptul că în 2009 coordonatorul mediu de radiologie care lucrează în Statele Unite face un salariu anual de 51.000 de dolari. În plus, Biroul pentru statistici al forței de muncă din SUA anticipează ca creșterea numărului de angajați din domeniul sănătății să crească cu 22% până în 2016, creând aproximativ 3 milioane de noi locuri de muncă.