Descrierea postului pentru un Biller Medical

Un biller medical compilează și urmărește soldurile restante datorate facilităților medicale. Menține înregistrările de plată ale tuturor pacienților, efectuează plăți și colectează conturile anterioare.

Responsabilitatile locului de munca

O clinică medicală colectează pe conturi delincvente, care asigură legătura între agențiile de colectare, instituțiile medicale și instanțele judecătorești. Ea urmărește facturarea și monitorizează toate colecțiile, inițiază cereri pentru facturi neplătite împotriva bunurilor debitorilor decedați și coordonează deduceri de plată pentru plata pentru îngrijirea medicală a angajaților instalației medicale. Menține respectarea de către departamentul ei a practicilor spitalicești și a reglementărilor locale, de stat și federale. De asemenea, ea păstrează toate informațiile despre pacient.

Posibilități de angajare

Candidații care caută un loc de muncă ca reprezentanți medicali îl găsesc la spitale, clinici medicale, cabinete medicale private, companii de asigurări, instituții de asistență medicală și agenții de facturare și colectare terță parte.Persoanele care doresc să se adreseze pot să se adreseze direct unei companii sau unei unități, să verifice anunțurile din ziare și să se uite la plăcile de căutare online de locuri de muncă, cum ar fi monster.com, jobs.com și careerbuilder.com. Organizațiile profesionale, cum ar fi Asociația americană de facturare medicală și Asociația medicală medicală medicală, oferă resurse și oportunități de conectare pentru solicitanții de locuri de muncă. Candidații pot utiliza, de asemenea, serviciile firmelor de personal care se concentrează pe plasarea profesioniștilor din domeniul medical. În plus, plăcile de locuri de muncă specifice industriei, cum ar fi medicalbillerjobs.com, pot fi eficiente.

Aptitudini

Un candidat de succes pentru un rol biller medical ar trebui să fie confortabil folosind un computer, software-ul său și toate celelalte echipamente de birou. Ar trebui, de asemenea, să aibă experiență în codificarea medicală. Trebuie să posede abilități excelente de comunicare și interpersonală, deoarece va interacționa cu oameni de toate demografiile. Sunt, de asemenea, necesare abilități organizaționale excelente.

Educaţie

Un candidat pentru rolul de biller medical trebuie să posede o diplomă de liceu sau un echivalent. De asemenea, el trebuie să fi finalizat un program specializat într-o zonă de construcție și codificare medicală. Aceste programe de diplomă sunt oferite atât la colegii junior, cât și la școlile proprii.

Compensarea medie

Potrivit Salary.com, grefierul medical mediu de facturare în Statele Unite ale Americii în 22009 câștigă un salariu de bază anual de 31.662 dolari. Biroul de Statistică a Muncii din Statele Unite anticipează angajarea funcționarilor de facturare să crească cu 4% între 2006 și 2016.