Junior Project Manager Descrierea postului

Managerii de proiect manageri sunt asociații de management-suport responsabili pentru administrarea și suportul proiectelor. Sub conducerea managerului de program sau a directorului de proiect, aceștia supraveghează îndeplinirea sarcinilor proiectului și monitorizează respectarea standardelor perma- nente de management al proiectelor. Biroul de management al proiectelor se bazează pe managerii de proiect de juniori pentru a urmări aspectele deschise și pentru a urmări problemele. Ei aplică cunoștințele lor despre cele mai bune practici de administrare a proiectelor în funcție de îndatoririle lor cheie, incluzând alocarea resurselor, planificarea sarcinilor și raportarea progreselor.

$config[code] not found

Profil de activitate și responsabilități primare

În absența managerului de program sau a directorului de proiect, managerii de proiect junior pot monitoriza eforturile de lucru, pot atribui resurse, delega sarcini și pot raporta progrese managerilor și diverselor părți interesate. Ei susțin birourile de management de proiect și documentează toate misiunile, problemele și riscurile legate de proiect. Managerii de proiect Junior sunt foarte pricepuți din punct de vedere tehnic și ajută la crearea rapoartelor și prezentărilor utilizând o varietate de instrumente de productivitate în birou. De asemenea, acestea vizează îmbunătățirea proceselor de administrare a proiectelor prin identificarea ineficiențelor și prin recomandarea soluțiilor.

Abilități și trăsături profesionale

Competențele critice pentru succesul unui loc de muncă al unui manager de proiect de juniori includ cunoașterea celor mai bune practici de gestionare a proiectelor și a cercetării în afaceri, abilități organizaționale superbe și o atenție deosebită pentru detalii. Managerii de proiect Junior pot comunica în mod clar și concis cu diverse audiențe, atât în ​​contextul oral cât și în cel scris, oferind și primind feedback confortabil. Persoanele cu standarde extrem de înalte și cu un prag redus maniacal pentru erori și procese ineficiente sunt candidați ideali pentru această poziție.

Educatie si antrenament

Mulți angajatori preferă managerii de proiect cu diplome de licență. Nu este necesară concentrarea diplomei într-o zonă de afaceri sau de management, dar poate oferi îndrumări practice pentru activitatea viitoare. Pentru alți angajatori, experiența adecvată este uneori acceptabilă în locul unei diplome de licență. Certificatele de certificare profesionale pot contribui la demonstrarea cunoașterii și a managementului de proiect. Institutul de Management al Proiectului (PMI) oferă programe de certificare pentru manageri de proiect cu o experiență de cel puțin trei ani de experiență.

Creșterea carierei

Pe măsură ce managerii de proiect junior obin mai multă experien ă de muncă, ei devin adesea responsabili individual pentru proiecte sau continuă să gestioneze echipe mai mari pe proiecte mai complexe. Unii manageri de proiect pot avansa pe poziții de conducere și pot accepta responsabilitatea pentru biroul de management al unui proiect al unei organizații, în timp ce alții pot alege să caute noi oportunități de afaceri într-un domeniu neînrudit. Managerii de proiect la nivel înalt pot trece la carierele de dezvoltare a afacerilor sau de management de proiect.

Venituri anuale

Programe de management al proiectelor de juniori în Statele Unite, cum ar fi coordonatorul de proiect și analistul proiectului, câștiguri medii anuale de 57.722 până la 109.455 dolari, începând cu anul 2010, în funcție de tendințele veniturilor naționale de la CareerBuilder. Salariul mediu așteptat pentru un analist de proiect în Statele Unite este de 76.783 dolari. În mod comparabil, salariile medii ale ocupațiilor de management de proiect la nivel înalt, cum ar fi managerul de program și directorul de proiect, au fost de 78.879 USD și, respectiv, 126.088 USD.