Care sunt îndatoririle unui Groundsman?

Când vizitați un teren de golf, parc sau alte proprietăți cu peluze menținute meticulos și peisagistică, s-ar putea minuna la cât de frumoasă arată totul și se întreabă cum a ajuns în acest fel. În majoritatea cazurilor, iarba verde strălucitoare și tufișurile perfect amenajate sunt lucrările unui gardian sau a unui sol. Folosind cunoștințe aprofundate de amenajare a teritoriului, ei își petrec zilele în gestionarea întreținerii spațiilor în aer liber pentru a le menține atractive și funcționale.

$config[code] not found

Descrierea postului

Descrierea postului de bază a terenului sau a terenului este axată în primul rând pe întreținerea zonelor atribuite. Acestea pot include colectarea și eliminarea gunoiului, irigarea și cosirea ierbii, proiectarea peisajului și gestionarea terenului. Taxele specifice variază de la angajator. De exemplu, utilizatorii de teren care lucrează pentru proprietăți rezidențiale și comerciale cum ar fi complexe de apartamente ar putea să se concentreze pe întreținerea zonelor amenajate și păstrarea zonelor publice, cum ar fi căile de acces și locurile de parcare, fără resturi și în siguranță. Un gardian care lucrează pentru o instalație sportivă sau teren de golf poate avea îndatoriri specializate care se extind dincolo de tăierea și udarea ierbii. Acești indivizi sunt responsabili pentru starea și sănătatea ierbii, care de multe ori le cere să identifice bolile și alte probleme și să ia măsurile corespunzătoare. În plus, aceste dispozitive de împământare pot fi încărcate cu linii de vopsire și logo-uri, menținând caracteristici suplimentare precum capcane de nisip pe terenurile de golf și gestionarea gazonului artificial.

În unele cazuri, gardienii sunt de asemenea chemați să mențină caracteristicile specifice ale proprietății, cum ar fi banci de parc, echipamente pentru terenuri de joacă, fântâni și garduri. Aceste îndatoriri pot include reparații, vopsire și curățenie.

Cerințe educaționale

Majoritatea locurilor de muncă de bază la nivel de bază necesită doar o diplomă de liceu sau un echivalent, deoarece formarea la locul de muncă este obișnuită. În mod obișnuit, singurele cerințe sunt capacitatea de a folosi echipamente cum ar fi mașinile de tuns iarba, suflantele de zăpadă și instrumentele de grădinărit de bază. O dorință de a lucra în afara în orice fel de vreme este, de asemenea, importantă.

Pentru cei care doresc să lucreze în domenii specializate sau care intenționează să se mute în funcții avansate, o diplomă asociată sau un certificat într-un domeniu conex este, în general, o cerință. Cursurile de golf, de exemplu, caută adesea candidați cu educație și formare în managementul terenurilor, în timp ce un designer de peisaj sau horticulturist poate găsi adesea locuri de muncă cu parcuri, situri istorice, stațiuni și alte afaceri cu grădini și pajiști mari.

În unele state, deținătorii de echipament de pescuit care aplică pesticide sau care lucrează cu alte substanțe chimice pot fi obligați să dețină o licență de utilizare și de eliminare a acestor produse. Licențele se bazează pe un examen, iar pentru continuarea licenței este necesară o formare continuă.

Industrie

Biroul de Statistică a Muncii raportează că majoritatea angajatorilor (44%) lucrează pentru întreprinderi sau pentru companiile care furnizează servicii pentru clădiri și întreprinderi. Alți 22% sunt persoane care desfășoară activități independente, de obicei ca peisagistică, în timp ce guvernul, facilitățile de recreere și școli completează opțiunile de angajare. BLS observă, de asemenea, că munca poate fi dificilă din punct de vedere fizic și, în ciuda cerințelor de a folosi unelte de protecție atunci când îndeplinesc sarcini potențial periculoase, rata prejudiciului în acest domeniu este mai mare decât media.

Ani de experiență și salariu

Salariul median al solvașului este de 28.110 USD pe an sau 13.51 USD pe oră, ceea ce înseamnă că 50% din cei care câștigă teren câștigă mai puțin, iar 50% câștigă mai mult decât această cifră. În capătul superior al scării, remorcile de la sol câștigă aproximativ 21 USD pe oră.

Experiența afectează remunerarea. Proiecția PayScale a salariului pe experiență este următoarea:

  • 0-5 ani: 27.000 de dolari
  • 5-10 ani: 29.000 $
  • 10-20 de ani: 35.000 de dolari
  • 20 ani: 39 000 de dolari

Tendința de creștere a locurilor de muncă

Pe măsură ce cererea de servicii de amenajare a teritoriului atât din partea proprietarilor de locuințe, cât și a întreprinderilor crește, este de așteptat ca cererea de remorcitori să crească. Biroul statisticilor privind forța de muncă prognozează o rată a creșterii mai mare decât medie de 11 procente până în 2026.