Descrierea postului unui specialist în habilitare

Un specialist de habilitare ajută clienții cu dizabilități mintale să învețe abilități sociale și, atunci când este posibil, abilități de a trăi independent. Acest lucru este în contrast cu un specialist de reabilitare, care, de obicei, îi ajută pe cei răniți să-și recapete abilitățile anterioare. Mulți dintre acești specialiști pot conduce de fapt un centru care oferă aceste servicii, astfel încât și abilitățile de management și experiența sunt, de asemenea, necesare.

$config[code] not found

Responsabilitățile salariatului

Responsabilitatea îngrijitorului depinde de grupa de vârstă la care lucrează și de severitatea dizabilităților. De multe ori, specialistul lucrează într-o casă pentru persoanele cu dizabilități în dezvoltare. Responsabilitățile includ implicarea rezidenților în activitățile zilnice și identificarea situațiilor care ar putea fi periculoase pentru rezidenți. Dacă locul de muncă al îngrijitorului este mai degrabă decât managementul, el va ajuta cu hrănirea, îmbăierea, igiena, îngrijirea și abilitățile de management al comportamentului didactic. Pentru specialiștii care lucrează cu copii, munca poate include intervenția comportamentală pentru a preda abilități sociale și rezolvarea problemelor, pentru a ajuta la integrarea socială.

Responsabilități de management

Unii specialiști de habilitare sunt angajați pentru a supraveghea și gestiona casele pentru persoanele cu dizabilități în dezvoltare. În aceste situații, responsabilitățile lor pot include personalul de supraveghere, supravegherea programelor care predă abilitățile de viață zilnică, notarea progresului și succesul programelor de a discerne dacă o anumită tehnică ar trebui continuată și de a supraveghea bugetul. Acești specialiști lucrează de asemenea cu angajarea, disciplina și recompensarea personalului.

Educație și experiență

Pentru un specialist în habilitare care lucrează cu persoanele cu handicap, va avea nevoie de cel puțin o diplomă de liceu și o experiență relevantă de muncă sau de viață. Solicitanții au nevoie de permis de conducere, capacitatea de a ridica până la 50 sau 70 de lire sterline și de a trece o verificare de fond. Capacitatea de a gestiona situațiile de criză este o necesitate. Dacă specialistul lucrează în management, are nevoie de cel puțin o diplomă de licență în domeniul serviciilor umane, împreună cu experiența relevantă cu persoanele cu handicap. Dacă are doar o diplomă de liceu, poate avea nevoie de până la patru ani de experiență de muncă specializată.

Salariul specialiștilor

Salariile variază foarte mult în funcție de tipul de loc de muncă și dacă acesta este sau nu la nivel de conducere. De exemplu, o agenție privată care angajează un specialist pentru a lucra cu copii plătește între 9 și 12 dolari pe oră în Maine. O agenție privată care angajează un specialist pentru a lucra cu adulții plătește 11.50 dolari pe oră în New York. Un specialist similar, care lucra în Ohio, ar începe cu 9,87 dolari pe oră. Potrivit Biroului Statistic al Muncii al SUA, consilierii de reabilitare cu diplomă de masterat, care include atât specialiști de habilitare, cât și specialiști de reabilitare fizică, fac din 2012 un preț de 16,29 USD pe oră sau 33,880 USD pe an.