Salariul unui funcționar legal al Curții Districtuale Federale

Aterizarea unui clerkship din districtul federal este ceva legat de studenți. Orice clerks oferă o experiență de muncă valoroasă, dar clerking pentru un judecător federal district este o poziție de prestigiu. Clerking oferă noilor avocați ocazia de a învăța de la judecători de vârf și de a face parte din cazuri inovatoare. Salariul tipic al clerului federal este destul de generos - ceea ce face ca aceste poziții să devină mai greu de obținut.

$config[code] not found

Descrierea postului

Responsabilii de drept sunt, de obicei, absolvenți ai școlilor de drept care sunt angajați să asiste judecătorii în cazurile lor. Ei nu sunt asistenți în sensul că aceștia nu lucrează doar la birou - un grefier poate juca un rol în determinarea hotărârilor judecătorului. Un funcționar de drept asistă un judecător cu acte, creează documente juridice, se întâlnește cu alți avocați implicați în cazuri, cercetări în dosarele anterioare și legi legate de cazurile în care judecătorul aude și scrie rapoarte care prezintă aceste constatări, printre alte sarcini. Grefierii pot, de asemenea, să facă sugestii și să discute cazurile cu judecătorii, ceea ce reprezintă o oportunitate de învățare fără preț pentru un nou avocat.

Judecătorii care prezidează diferite tipuri de instanțe închiriază funcționari, însă alegerea lor de către un judecător federal este considerată o realizare majoră. Statele Unite sunt împărțite în 94 de districte, fiecare având propriul curț federal federal. În ierarhia sistemului judiciar din S.U.A., instanțele districtuale se situează sub Curtea Supremă din S.U.A. și în fața instanțelor județene sau locale.

Cerințe educaționale

Circumstanțele de jurisdicție ale instanțelor de judecată sunt stricte. Candidații trebuie să îndeplinească criteriile stabilite de Conferința judiciară a Statelor Unite. Pentru a fi numit în această funcție, trebuie să fiți absolvent al unei facultăți de drept sau să aveți certificare de la școala de drept, care să confirme că ați îndeplinit toate cerințele și doar așteptați să obțineți diploma.

De asemenea, trebuie să îndepliniți cel puțin unul dintre următoarele criterii: sunteți în prima treime din clasa școlii de drept; ați fost în colecția de redacție a revizuirii legii școlare; ați absolvit cu un grad de LLM (un tip de certificare avansată de lege); judecătorul de angajare consideră că sunteți expert în studii juridice. Judecătorii individuali au libertatea de a face această determinare. Persoanele care solicită candidații trebuie, de asemenea, să se supună unui control amprentelor digitale FBI și, uneori, alte verificări de fond.

Salariul dvs. de funcționar al legii este determinat de Planul de salarizare judiciară sau de JSP. Acest sistem stabilește ratele de salarizare pentru grefieri pe baza notelor de plată, pașii (cât timp ați lucrat în sistemul judecătoresc) și locația geografică. Grefierii de drept sunt clasificați fie ca JSP-11, JSP-12 sau JSP-13. Cu cât este mai mare gradul, cu atât este mai mare salariul. Plata de bază pentru un grefier la JSP-11, pasul 1 este $53,062, începând din 2018. Dar veți câștiga mai mult dacă aveți mai multă experiență și / sau lucrați într-un loc cu un cost ridicat de trai - de exemplu, un funcționar JSP-13, pas 1 care lucrează în San Francisco, câștigă un salariu $105,335 pe an, începând din 2018.

Industrie

Un judecător al instanței districtuale poate angaja un singur grefier sau poate angaja câțiva funcționari. Aceste posturi sunt cu normă întreagă și pot necesita mai mult de 40 de ore pe săptămână, inclusiv nopți și weekend-uri. Acesta este un rol serios, iar grefierii lucrează în medii conservatoare, deci așteptați să vă îmbrăcați în costum în fiecare zi.

Ani de experienta

Este de așteptat ca absolvenții recenti de școli de drept să lucreze doar ca grefieri de un an sau doi ani. Judecătorii districtului închiriază, uneori, funcționari permanenți, dar acestea sunt de obicei locuri de muncă pe termen scurt. Dar un funcționar de drept poate primi un salariu de două ori în timpul mandatului său, mulțumită pașilor scării de salarizare JSP.

Tendința de creștere a locurilor de muncă

Numărul de funcționari ai instanțelor districtuale nu se va schimba prea mult, deoarece există un număr limitat de judecători de circumscripție care lucrează în orice moment. În 2017, la judecătoriile districtuale erau doar 667 de judecători permanenți. Aceste locuri de muncă vor continua să fie greu de obținut, chiar și pentru elevii de top de drept.