Descrierea postului de director de securitate

Un director de siguranță este responsabil pentru asigurarea siguranței locului de muncă. Directorul realizează acest lucru prin coordonarea, administrarea și implementarea programelor cuprinzătoare de instruire în domeniul securității ocupaționale, industriale și de mediu. Un director de siguranță va răspunde accidentelor raportate pentru a evalua cele mai bune practici actuale și pentru a recomanda modificări acolo unde este necesar. Descrierea postului va varia în numeroasele industrii pe care le deține poziția. Departamentul pentru Muncă al SUA descrie poziția ca fiind "cu o schimbare rapidă în setul de calificări care necesită cunoștințe noi".

$config[code] not found

Responsabilități de management

Directorul poate supraveghea mai multe rapoarte directe, inclusiv personal administrativ și specialiști în domeniul siguranței. Candidatul ar trebui să demonstreze capacitatea de a conduce și de a direcționa, planifica orarele de lucru, atribuie sau delega munca zilnică, dezvoltă și mentorează angajații și ia măsuri corective atunci când este necesar.

Experiență și abilități profesionale

Candidatul trebuie să demonstreze o cunoaștere activă a normelor de siguranță și a reglementărilor la toate nivelurile de guvernare, inclusiv federală, statală și locală. Candidatul ar trebui, de asemenea, să demonstreze capacitatea, prin experiență demonstrată, de a realiza următoarele: să efectueze audituri și inspecții de siguranță pentru a asigura respectarea cerințelor de sănătate și securitate în muncă și de mediu; dezvoltarea, implementarea și menținerea programelor de instruire a angajaților; să stabilească și să mențină înregistrări complete privind siguranța și instruirea; și să dezvolte, să actualizeze și să gestioneze programele, procedurile și politicile de securitate la locul de muncă. Candidatul trebuie să aibă, de asemenea, o experiență de management de cel puțin patru ani în domeniul securității industriale și al formării angajaților.

Alte aptitudini

Candidatul trebuie să fi demonstrat abilități de utilizare a calculatorului, inclusiv cunoștințe de utilizare a software-ului comun de procesare a textului, software de calcul tabelar, aplicații de baze de date, software de proiectare și prezentare, precum și programe de e-mail, gestionare a contactelor și programare.

Trecut educational

Candidatul ideal ar trebui să aibă o diplomă de licență în managementul siguranței, ingineria siguranței, igiena industrială, sănătatea și siguranța mediului înconjurător sau un domeniu conex. O diplomă de master este preferată. Experiența vastă și cunoașterea sănătății și securității în materie de mediu și de muncă, împreună cu stabilirea de rezultate reușite, pot fi considerate ca un substitut pentru cerințele educaționale.

Alte considerații

Candidatul trebuie să dețină o licență de conducere valabilă și un record satisfăcător de conducere.