Descrierea postului pentru un coordonator escrow

În tranzacțiile cu proprietăți, ofițerii escrow acționează ca intermediari între vânzător, cumpărător și creditor și facilitează mișcarea fondurilor în conformitate cu termenii contractului imobiliar. Cu toate acestea, înainte de a deveni un ofițer escrow, mulți profesioniști imobiliari învață mai întâi afacerea și dobândesc experiență în calitate de coordonator escrow sau asistent. Lucrând sub supravegherea unui manager, coordonatorii de escrow se familiarizează cu documentele juridice și cu detaliile implicate în procesul de escrow.

$config[code] not found

Funcţie

Coordonatorii escrow vă ajută să organizați și să depuneți contracte imobiliare și alte documente legate de vânzările de proprietăți. De asemenea, acestea ajută la coordonarea procesului escrow și oferă sprijin administrativ diferitelor departamente care gestionează tranzacțiile imobiliare. De asemenea, coordonatorii escrow comunică frecvent cu creditorii, cumpărătorii, vânzătorii, brokerii, agenții și societățile de titlu cu privire la vânzarea sau refinanțarea proprietății. În plus față de ofițerii de escrow care umbresc, coordonatorul îi ajută în timpul procesului de brokeraj, prin pregătirea rapoartelor privind titlurile și completarea formularelor necesare pentru transferul de fonduri între vânzător și cumpărător.

Educaţie

În timp ce cele mai multe birouri vor accepta candidați cu diplomă de liceu și formare escrow suficientă, firmele juridice pot solicita o diplomă de licență în domeniul finanțelor sau de contabilitate pentru posturile de coordonator escrow. Luarea de cursuri de afaceri sau de proprietate imobiliară este obișnuită pentru coordonatorii de escrow care doresc să progreseze pentru a obține posturi de ofițer escrow sau pentru a-și îmbunătăți abilitățile în domeniul serviciilor clienților (a se vedea resursele).

Aptitudini

Serviciile de coordonare a escrow-ului necesită abilități de bază și cunoștințe de bază pentru aplicațiile Microsoft Office precum Word, Outlook și Excel. Candidații ar trebui să poată efectua calcule de bază, să lucreze bine sub presiune și să respecte termene limită. Unele firme juridice cer ca coordonatorii escrow să poată citi și analiza formularele bancare, documentele juridice și situațiile financiare. Serviciile de escrow închiriază de obicei candidați cu o experiență de cel puțin unul până la trei ani, care lucrează în domeniul imobiliar sau al industriei de creditare. În plus, coordonatorii escrow trebuie să lucreze bine cu clienții, avocații și să răspundă la întrebări comune imobile pe telefon și în scris.

Salariu

Începând cu luna aprilie 2010, SimplyHired.com a raportat că salariul mediu al unui coordonator escrow în Statele Unite era de 42.000 de dolari. Cu toate acestea, această cifră variază în funcție de nivelul de experiență, locație și educație. Coordonatorii escrow, care sunt noi în afaceri escrow sau care încep în cariera lor, pot primi un salariu orar. Potrivit Education-portal.com, asistenții escrow primesc salarii la fel de mici ca $ 10 pe oră, înainte de a trece la un rol ofițer escrow.

Potenţial

Biroul de Statistică a Muncii (BLS) prognozează o creștere negativă pentru profesioniștii cu escrow între 2008 și 2018. BLS citează factori precum declinul recent și volatilitatea pieței imobiliare. Oportunitățile de angajare vor crește pentru profesioniștii cu escrow atunci când piața imobiliară se va redresa, iar prețurile proprietăților vor crește.