Educație necesară pentru un consilier în domeniul politicii de sănătate

Două probleme majore din industria de îngrijire a sănătății din S.U.A. sunt costurile de scăpare și un nivel în continuă scădere a asistenței medicale preventive pentru populațiile cu venituri mai mici, dar modul de abordare a acestor probleme este extrem de controversat. Experții care sfătuiesc oficialii aleși în planificarea sănătății publice sunt specialiștii din colegiu, numiți consilieri în domeniul sănătății, consilieri în domeniul sănătății publice sau consultanți în domeniul sănătății publice.

$config[code] not found

Diplomă de licență

Consilierii pentru politica de sănătate au cel puțin o diplomă de licență. Mulți au o diplomă de licență în domeniul politicii publice, al administrației publice sau al sănătății publice, dar unii provin din alte medii universitare de licență. Câțiva consultanți pentru politica de sănătate sunt medici care au revenit la școală pentru a obține un masterat și / sau doctorat în domeniul sănătății publice, iar majoritatea doctorilor au o diplomă de licență în științele naturii. Cursurile includ în mod obișnuit cursuri în științe politice, filosofie politică, management, statistică, demografie și psihologie.

Masterat

Deși unele posturi la nivel de intrare sunt disponibile pentru deținătorii de licență, oricine planifică o carieră în domeniul sănătății publice astăzi ar trebui să facă angajamentul de 2 ani pentru a obține un masterat. Un maestru în domeniul sănătății publice sau al administrației publice oferă acreditările necesare pentru a lucra în calitate de consultant privat sau ca angajat la nivel de conducere în sectorul privat sau public.

Găsirea unui stagiu

La fel ca majoritatea profesiilor, poate fi dificil să găsiți o slujbă bună ca consilier în domeniul politicii de sănătate până când veți obține un an sau doi de experiență sub centură. Mulți absolvenți recenți din domeniul sănătății publice acceptă un stagiu de 1 sau 2 ani la o agenție guvernamentală, o corporație mare, o instituție academică sau un grup de reflecție. Finalizarea unui stagiu și o experiență de 1 sau 2 ani sub centură vă ajută să vă stabiliți în profesie și vă face un candidat mai atractiv pentru locuri de muncă.

Responsabilități pentru politica de sănătate

Responsabilitățile unui consilier al politicii de sănătate variază în mod semnificativ în funcție de cine vă sfătuim. Cei care sfătuiesc la cele mai înalte niveluri ale guvernului federal pregătesc rapoarte, fac prezentări și participă la întâlniri. Consultanții în domeniul sănătății publice care lucrează pentru administrația locală sau agențiile locale nonprofit probabil fac mai puține prezentări, dar petrec mult timp la telefon și la întâlniri și întâlniri cu toți actorii implicați în proiect. Cei mai mulți consilieri din domeniul sănătății publice, de asemenea, petrec un pic mai mult timp de a ține pasul cu evoluțiile în domeniu, precum și analiza statistici de îngrijire a sănătății și dezvoltarea de modele de software.