Descrierea postului pentru un grefier

Responsabilii de bagaje, cunoscuți și sub numele de grefieri, examinează și numără mărfurile la aeroporturi, docuri de încărcare, depozite și dărâmături. Aceștia lucrează pentru companii aeriene, contractori de transport maritim și companii de docuri de încărcare.

Cerințele pentru locul de muncă

$config[code] not found imagine de depozit de către enens de la Fotolia.com

Grefierii au nevoie de o diplomă de liceu. Cunoștințele de calculator și abilitatea de a utiliza echipamente automate sunt benefice.

Atribuțiile

dockhand imagine de Pix de Marti de la Fotolia.com

Titularii de mărfuri contorizează mărfurile și le potrivesc cu facturile de expediere și comenzile de ambalare pentru a asigura exactitatea transporturilor de intrare și de ieșire. Ei înregistrează greutățile, măsurătorile și dimensiunile încărcăturii. Persoanele cu grevă calculează costurile de depozitare, deteriorare, expediere și primire.

Mediu de lucru

avion loading image de Sergey Mostovoy de la Fotolia.com

Ghișeele de lucru lucrează în aer liber și în interior într-o varietate de condiții meteorologice. Ele trebuie să poată să se îndoaie, să se ridice, să se întindă și să stea pentru perioade lungi de timp.Persoanele cu greutate trebuie să aibă rezistență, putere și bune abilități de comunicare. Ei au nevoie de orientare în detaliu și aptitudini numerice pentru a procesa un număr mare de expedieri zilnice.

Compensare

tastatură cu imaginea butonului salarial prin Fotolia.com

Potrivit Biroului Statistică a Muncii, grefierii au câștigat un salariu mediu pe oră de 14,35 dolari și un salariu mediu anual de 29.840 dolari, începând cu luna mai 2009. Au avut salarii anuale de la un minim de 18.680 dolari la un înalt de 43.980 dolari.