Descrierea postului pentru un tehnician de laborator de control al calității

Un tehnician de laborator de control al calității lucrează într-un mediu de laborator, efectuând teste pe produsele fabricate de o organizație pentru a asigura că standardele de calitate pentru produse sunt îndeplinite.

Cerințe educaționale

Aceste ocupații necesită o diplomă de licență într-o disciplină referitoare la produsele fabricate. Domeniile de producție cum ar fi ingineria, chimia, industriile clinice sau farmaceutice vor necesita cerințe educaționale specifice legate de mediul de producție.

$config[code] not found

responsabilităţi

Efectuarea testelor într-un mediu de laborator poate include analiza, asamblarea și dezasamblarea și încercarea de distrugere sau variații chimice ale produselor pentru a asigura calitatea. Rezultatele sunt apoi raportate pentru a ajuta la îmbunătățirea proceselor de fabricație.

Alte îndatoriri

Deoarece acești profesioniști sunt implicați în găsirea de erori în produse, ei deseori ajută echipele de producție și design pentru a îmbunătăți designul produselor.

perspectivă

Biroul de Statistică a Muncii prognozează o creștere a numărului de locuri de muncă de peste 10% din 2006 până în 2016 în aproape toate disciplinele legate de progresele tehnologice și abilitatea de a efectua noi teste pentru a asigura calitatea produselor.

Salariu

În decembrie 2009, într-adevăr, comanda.com a afișat un salariu mediu de 39.000 de dolari pe an pentru aceste ocupații și pentru ocupațiile conexe.