Descrierea postului de sortare a poștei

Ordonatorii de sortare ajuta transportatorii să-și organizeze rutele astfel încât locuințele și companiile să primească corespondența la timp. Fără ele, eficiența oficiului poștal local poate cădea undeva între Pony Express și producătorul de volum mare din secolul XXI.

Datorii de serviciu

Ordinele de sortare a mesajelor primesc și elimină corespondența de la transportoare și o sortează în funcție de diferite coduri poștale. De asemenea, se încarcă saculetele pentru transportatorii de corespondență și le transportă în camioanele lor. Între îndatoririle de sortare a corespondenței, puteți asista și clienții cu achiziții de pachete și timbre și distribuiți poșta la cutiile poștale ale clienților din interiorul clădirii. Reîncărcarea pachetelor rupte sau rupte și anularea ștampilelor poștale cu mâna sunt și alte responsabilități ale sortarelor poștale.

$config[code] not found

Sarcinile administrative

Un sorter de e-mail verifică și verifică acuratețea adreselor de pe litere și pachete și face corecții după cum este necesar. De asemenea, curățați și reparați echipamentul de procesare a corespondenței după cum este necesar și îndreptați zona înainte ca schimbarea să se încheie. Dacă aveți o experiență foarte bună, puteți să pregătiți sortitori de posturi noi pentru procedurile și politicile postului.

Mediu de lucru

Majoritatea sortarelor de mail funcționează în medii de depozitare sau în spatele camerelor poștale. Cele mai multe săptămâni de muncă de 40 de ore, dar ore suplimentare, cum ar fi pe 15 aprilie, când toată lumea se grăbește să obțină taxe poștale la timp, poate fi necesară. Munca poate fi fie monotonă, fie agitată, mai ales în timpul sărbătorilor, când volumul de corespondență este cel mai mare. De asemenea, petreceți cele mai multe zile pe picioarele dvs. sau îndoiți-vă după sortarea corespondenței, deci așteptați să aveți câteva dureri și dureri la acest loc de muncă.

Educație, formare și calificări

Cei interesați de serviciul de sortare a corespondenței trebuie să aibă 18 ani pentru a aplica. Oficiile poștale preferă, de asemenea, să angajeze persoanele cu diplome de liceu sau elevi echivalenți. Odată angajat, trebuie să treci un examen al serviciului public care testează viteza în recunoașterea numelor și a procedurilor de distribuție, potrivit Biroului de Statistică al Muncii din SUA. Formarea include, de obicei, câteva zile lucrătoare cu un sorter cu experiență.

Salariul mediu și perspectiva postului

Ordinele de sortare a câștigat un salariu mediu anual de 48.380 de dolari începând cu luna mai 2011, potrivit BLS. Poți să faci peste 53.100 de dolari dacă te afli printre primii 10% dintre cei care au venit. Districtele sau statele de top au fost Districtul Columbia, Connecticut și Delaware cu salarii de 52.460 $, 51.490 $ și respectiv 50.940 $ pe an. Pe partea dezavantajului, BLS prognozează o scădere precipitantă de 49 la sută a posturilor de sortare a corespondenței între 2010 și 2020 datorită automatizării procesului de sortare a corespondenței.