Wireman Descrierea postului

Un firman este un electrician care instalează și repară cabluri electrice și componente în case și alte facilități. Wiremenii sunt diferiți de linemenii de putere. Ambii sunt electricieni, dar un lineman lucrează în principal în aer liber pe liniile și echipamentele de transmisie a energiei electrice. Wireman lucrează, în general, în clădiri. Un conducător auto este un tehnician foarte instruit, care trebuie să-și petreacă câțiva ani ca ajutor sau ucenic pentru a avansa la statutul de călău. Piața salariilor și a locurilor de muncă pentru meseriași sunt bune, deși nu este necesar un grad de colegiu. Aceasta este o ocupație bună pentru persoana care este orientată tehnic și care se bucură de un mediu de lucru practic.

$config[code] not found

Drepturile și responsabilitățile Wireman

Sarcinile și responsabilitățile pe care le implică firmele includ instalarea, întreținerea și repararea cablajelor și a dispozitivelor electrice aferente în case, întreprinderi, fabrici și șantierele de construcții. Deseori, lucrarea începe cu citirea diagramelor și a planurilor tehnice. De asemenea, firmele de telecomunicații inspectează cablajele existente și sistemele electrice pentru identificarea și corectarea problemelor sau înlocuirea componentelor uzate sau defecte. Wiremen folosesc o gamă largă de instrumente, inclusiv dispozitive de testare, fier de lipit, tăietori de sârmă și unelte standard, cum ar fi ciocane și șurubelnițe. De asemenea, utilizează unelte electrice pentru a tăia țevi de conducte, a găuri și a efectua alte sarcini.

Un conducător auto este responsabil pentru siguranța sistemelor electrice, astfel încât trebuie să știe și să respecte reglementările guvernamentale, codurile de construcție și regulile de siguranță. Deoarece ocupația se bazează pe sistemul de ucenici, un conducător poate fi, de asemenea, responsabil pentru instruirea și supravegherea ucenicilor și a ajutoarelor electricianului.

Wireman Work Environment

Deși firmele electrice lucrează mai mult în interior, de obicei nu au o locație fixă ​​de lucru. Ei trebuie să călătorească spre locul unde sunt necesare serviciile lor. Unii au un singur loc de muncă, cum ar fi o școală sau o fabrică. Biroul de Statistică al Muncii din S.U.A. afirmă că 65% dintre firmele de muncă au fost angajate de către antreprenorii electrici sau de cabluri în anul 2017. Alți 8% au fost angajați pe cont propriu. Companiile de producție au angajat încă 8%. Aproximativ 4% au lucrat pentru agențiile guvernamentale și 2% au fost angajați de serviciile de ocupare a forței de muncă.

Un firman face o mulțime de în picioare și îngenunchează, și ar putea fi nevoiți să lucreze în spații închise. Cei care lucrează în afara locurilor de muncă, cum ar fi instalarea panourilor solare, trebuie să se ocupe de temperaturile și de condițiile meteorologice extreme. Măsurile de siguranță sunt o prioritate datorită riscului de electrocutare, arsuri și căderi. Cei mai mulți electricieni lucrează ore regulate cu normă întreagă. Cu toate acestea, situațiile de urgență sau programele de construcție stricte pot necesita ocazional activități de seară, de weekend și ore suplimentare.

Cerințe de educație și formare

În calitate de electricieni, firmele trebuie să aibă o diplomă de liceu sau echivalentul. Unii învață la locul de muncă sau participă la programe tehnice la școli profesionale sau colegii comunitare. Cei mai mulți învață comerțul cu sârma prin intermediul unei ucenici sponsorizate de o asociație de contractori sau de un sindicat. Învățământul durează patru până la cinci ani și necesită 144 de ore de curs și o muncă anuală de 2.000 de ore. La finalizare, firul de sârmă este considerat un electrician de calatorie. Majoritatea statelor cer ca electricieni să fie autorizați. Un nou conducător trebuie să treacă un test pentru a-și dovedi cunoștințele despre abilitățile de anunțare, inclusiv cunoașterea Codului Național Electric și a codurilor de stat.

Wireman Electrician Salariu

Salariul median de electrician în 2017 a fost de 54.110 de dolari. "Median" înseamnă că 50% au făcut mai mult și 50% au făcut mai puțin decât această cifră. La limita inferioară, cele 10% care au fost plătite au câștigat cel mai puțin mai puțin decât $32,180. Cele mai bine plătite 10% au primit mai mult de $92,690. Pozițiile guvernamentale au plătit cel mai mult, cu câștiguri medii din $60,570. Întreprinderile de producție și contractorii electrici au venit în continuare la $58,470 și$52,190, respectiv. A fost mediana pentru serviciile de ocupare a forței de muncă $47,520. În 2018, salariul mediu de intrare a salariaților a fost plătit $46,225. Câștigătorii de carieră de ultimă oră în medie $62,672.

Wireman Creșterea de locuri de muncă

BLS prognozează o creștere de 9% a locurilor de muncă pentru conducătorii de telecomunicații electrice între 2016 și 2026. Aceasta este aproximativ aceeași cu creșterea așteptată a locurilor de muncă pentru toate ocupațiile. Creșterea va fi determinată de creșterea populației și de creșterea cererii de eficiență energetică și de instalații alternative de energie, cum ar fi turbinele eoliene și panourile solare. Wiremenii cu abilitățile de a lucra pe aceste sisteme vor avea o cerere mare. Există, de asemenea, oportunități în zonele de specialitate, cum ar fi sistemele de control al incendiilor și instalarea și întreținerea liftului.