Descrierea postului pentru un casier de schimb valutar

Un casier de schimb valutar poate lucra pentru o bancă sau o companie de asigurări care desfășoară activități la nivel global. De asemenea, un casier poate fi angajat de o întreprindere implicată în activități de export și de import sau una care se ocupă de obicei de parteneri străini de afaceri. O activitate de casierie necesită de obicei o diplomă de liceu.

Asigură transferuri corecte de valută

Un casier de schimb valutar funcționează de obicei pentru o bancă care se angajează în tranzacții internaționale. Acest angajat primește plăți ale partenerilor de afaceri în valută străină și asigură că acestea sunt corect convertite în dolari SUA. În mod similar, un casier examinează plățile băncii în SUA și asigură trimiterea unor sume precise clienților străini. De exemplu, un casier de schimb valutar care lucrează pentru o bancă cu sediul în New York poate revizui plățile de la o companie de asigurări din Regatul Unit și poate asigura primirea sumelor corecte, iar cursul de schimb între dolarul american și KNK este exact.

$config[code] not found

Educatie de liceu

Această carieră necesită, de obicei, o experiență de afaceri bună și o diplomă de liceu. Un angajat fără studii universitare poate primi pregătire practică înainte de a lucra. Unii casieri pot deține o diplomă asociată într-un domeniu de afaceri. În plus, competențele lingvistice excelente pot fi un plus, mai ales dacă casierul își asumă mai multe responsabilități și se ocupă frecvent de partenerii de afaceri străini.

Salariu

Salariile pe oră pentru casierii de schimb valutar depind de obicei de experiența, dimensiunea companiei și locația. Despăgubirile pot fi, de asemenea, afectate de durata serviciului și formarea academică. Potrivit Biroului Statistic al Muncii, salariul mediu median al casierilor a fost de 18.970 dolari în 2012. Cu toate acestea, salariul anual tipic al unui corespondent, care seamănă cu casele de schimb valutar, este de 24.490 dolari.

Dezvoltarea carierei

Un angajat poate crește șansele de promovare prin înscrierea într-un program universitar de licență și primirea unei diplome de licență într-un domeniu de afaceri. Un casier poate, de asemenea, să crească oportunitățile de creștere a carierei prin organizarea de cursuri de noapte și primirea unei certificări profesionale, cum ar fi desemnarea de bancă certificată. Perspectivele de locuri de muncă pentru tellers și casierii sunt foarte scăzute, dar, pe măsură ce schimburile globale cresc, va fi nevoie de mai mulți casieri de schimb valutar.

Conditii de lucru

Un casier de schimb valutar funcționează de obicei de la 8:00 la 17:00. schimb. Cu toate acestea, pot apărea situații în care un casier ar putea avea nevoie să lucreze la nopți târzii sau dimineața devreme pentru a găzdui un client. De exemplu, un casier de schimb valutar la o bancă globală din New York ar putea avea nevoie să rămână târziu la birou pentru a discuta despre cerințele privind transferul de bani cu un coleg care lucrează în biroul băncii din Tokyo.