Descrierea postului pentru un manager de locații

Cei mai mulți dintre noi au fost la un concert live sau joacă. Aceste evenimente au loc, de obicei, într-un fel de loc de întâlnire, care găzduiește o mulțime de evenimente pe tot parcursul anului. Funcționarea spațiului de concerte sau de teatru este, de obicei, lăsată în seama administratorului locului. Managerul locului este responsabil pentru toate aspectele legate de spațiu, inclusiv personalul, rezervarea și contabilitatea financiară.

Operațiuni

Obligația primordială a managerului de la locul de desfășurare este supravegherea tuturor operațiunilor din locație. Aceasta include gestionarea întregului personal, supravegherea tuturor procedurilor și depanarea oricăror probleme. Un loc trebuie să funcționeze pe tot parcursul anului, astfel încât managerul locului trebuie să păstreze spațiul în stare bună de lucru nu numai în timpul unei spectacole, ci și în seara zilei de nopți.

$config[code] not found

Rezervare

În timp ce unele locații au evenimente rezervate de promotori, managerul locației asigură că acești promotori sunt conștienți de locul de desfășurare și că îl vor folosi pentru evenimentele lor. Un loc face bani atunci când există un eveniment pe scenă și managerul este responsabil pentru păstrarea locului rezervat pe cât mai multe nopți posibil. În unele cazuri, el interacționează direct cu agenții de talente pentru a aduce evenimente în spațiu.

Marketing

Managerul de la locul de desfășurare este deseori responsabil pentru comercializarea locului pentru comunitate. Misiunea ei este să se asigure că populația este conștientă de locul de desfășurare și știe ce evenimente se întâmplă. În timp ce obținerea talentului pentru a juca deschide ușa spre profit, locul trebuie să plătească patroni pentru a veni la spectacole. Managerul locului trebuie să aducă locul în conștiința publicului.

Financiar

Managerul locului este responsabil pentru stabilirea unui buget financiar anual și apoi pentru fixarea acestuia. El trebuie să fie conștient de toate costurile și veniturile care afectează modul în care spațiul face afaceri. De asemenea, trebuie să utilizeze actualizări financiare periodice pentru a readapta operațiunile din locație pentru a maximiza profitul până la sfârșitul anului.

Educație și salarizare

Pentru ca un manager de la locul de muncă să aibă succes, are, în general, un fel de diplomă în afaceri și experiență care lucrează într-o capacitate similară în altă parte. De obicei, un manager de locații începe într-un spațiu mic și apoi se mută la unul mai mare, cu evenimente mai mari. Potrivit Entertainment Management Online de la MSU, managerul de locații se poate aștepta să facă oriunde de la 20.000 $ pe an într-un loc mic, la 90.000 $ pe an, la unul mai mare.