Descrierea postului pentru un analist de proiect

Un analist de proiect coordonează date și informații și pregătește rapoarte interne și externe de la diferite departamente. Poziția este similară unui coordonator administrativ. Un analist de proiect trebuie să aibă diligență și să țină la curent toate programele create de conducere prin evaluarea care determină eficiența proiectelor în curs de desfășurare la locul de muncă. Un analist de proiect este, de asemenea, numit un manager de proiect sau un specialist în proiect.

$config[code] not found

Atribuțiile

Un analist de proiect proiectează, dezvoltă și stabilește standarde cheie de raportare pentru o organizație sau companie. Analistul procesează rapoartele de gestiune și indicatorii de performanță pentru ca conducerea să revizuiască anumite proiecte. Cu acordul conducerii superioare, analistul lucrează la planificarea generală a proiectelor și formulează rapoarte bazate pe planificarea proiectului și calendare pentru livrări.

calităţi

Un analist de proiect trebuie să aibă cunoștințe în toate etapele ciclului de viață al unui proiect de management. Analistul trebuie să poată utiliza software-ul de aplicații informatice, cum ar fi Microsoft Project, pentru a urmări dezvoltarea programelor de proiect, controlul proiectelor, practicile și problemele de gestionare a riscurilor, procesarea și arhivarea documentației de proiect. Analistul trebuie să inspire și să promoveze un mediu de cooperare între diferite departamente și colegi.

Educaţie

Pentru poziția de analist de proiect, mulți angajatori doresc un individ cu o diplomă de licență în afaceri, managementul afacerilor, administrație sau finanțe. Cu toate acestea, în majoritatea companiilor, un analist de proiect poate începe formarea la locul de muncă în calitate de asistent administrativ sau de specialist în birou și, în timp ce se află în această funcție, să îndeplinească cerințele suplimentare prin cursuri de colegiu sau de formare profesională.

Plata anuală

Potrivit PayScale.com, cele cinci industrii cele mai populare pentru analiștii de proiect sunt guvernul, consultanța în management, antreprenorul guvernamental, forțele armate / armate și serviciile de tehnologie a informației. Începând cu luna iunie 2010, salariul mediu median pentru un analist de proiect cu o experiență de cinci până la nouă ani a fost de 40.580 dolari, până la 55.556 dolari.

Proiecții privind ocuparea forței de muncă

Potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA, un analist de proiect este considerat analist de management sau coordonator administrativ. De asemenea, angajarea analiștilor de proiect (în domeniul analistului de conducere) se așteaptă să crească cu 24% între 2008 și 2018. Aceasta este mult mai rapidă decât ocupația medie. Cea mai mare creștere a fost proiectată în marile firme de consultanță.