Salariul mediu al unui paradedor

Paraeducatorii sau "paras" lucrează cu studenții și, uneori, cu familii, sub supravegherea profesorilor sau a altor profesioniști din domeniul educației. Salariile variază în funcție de locație geografică, angajator, experiență, educație și abilități speciale. La nivel național, salariul mediu de paraglomerare este de 17.900 de dolari pe an, sau 13.35 dolari pe oră.

Descrierea postului

Paragogii îi ajută pe profesori în mai multe feluri, inclusiv planificarea și punerea în aplicare a instruirii, clasificarea lucrărilor și păstrarea înregistrărilor. Aceștia pot oferi îndrumări unu-la-unu, pot asista la gestionarea clasei, pot servi ca traducător sau pot oferi un alt suport instructiv studenților. Paragogii pot lucra în săli de clasă și în biblioteci școlare, centre media și săli de clasă tehnologică. Rolul parasurilor sa schimbat dramatic de la prima angajare a asistenților profesorilor în anii 1950. Ei nu sunt doar ajutoarele cadrelor didactice, ci și membrii integranți ai echipei de învățători care oferă servicii directe studenților și familiilor.

$config[code] not found

Cerințe educaționale

Cerințele variază de la stat la altul. Cele mai multe posturi pentru paras necesită minim o diplomă de liceu. Preferința poate fi acordată celor cu credite colegiale sau cu diploma unui asociat. Certificarea paraprofesională este necesară în unele state. Probabil că vi se va cere să faceți o verificare de fond. Competențele paraprofesionale includ răbdarea și rezistența necesare pentru a lucra cu copiii. Ei trebuie să aibă bune abilități de comunicare și să lucreze bine ca membri ai unei echipe. Fiind bilingv poate fi un avantaj în unele situații.

Mediu de lucru

Paragogii lucrează în școli publice și private, pentru organizații religioase și centre de îngrijire a copiilor. Aproximativ o treime din infractori lucrează cu jumătate de normă. Cele mai multe de lucru în timpul anului școlar obișnuit și sunt oprite în timpul lunilor de vară. Paraeducatorii pot fi în aer liber pentru o parte a zilei, în cazul în care îndatoririle lor includ monitorizarea notelor și a pickup-urilor / picăturilor cu autobuzul și mașina.

Salariu și Outlook de locuri de muncă

Biroul american de Statistică a Muncii (BLS) urmărește datele și face previziuni de creștere pentru toate posturile civile. Paradezctorii, pe care BLS le clasifică ca asistenți ai profesorilor, se așteaptă să crească o creștere a locurilor de muncă de aproximativ 8% până în 2026, o creștere medie față de toate celelalte locuri de muncă. Lipsa profesorilor în unele domenii, un număr mai mare de cursanți de limbă engleză și nevoia crescândă de educație remedială pentru a satisface mandatele guvernamentale sunt unii dintre factorii care indică o nevoie crescută de paradeducatori în viitor. BLS listează salariul paralel cu o valoare medie de 26.260 USD pe an. Salariul mediu înseamnă că jumătate dintre cei angajați în astfel de posturi câștigă mai mult, în timp ce jumătate câștigă mai puțin.