Descrierea postului de tehnician de proiect

Rolul unui tehnician de proiect variază în funcție de industria și de specialitatea produsului. Majoritatea tehnicienilor de proiect, cu toate acestea, lucrează cu clienții pentru a depana și rezolva probleme tehnice și pentru a dezvolta noi soluții care îmbunătățesc performanța și funcționalitatea produsului.

Funcţie

Proiectanții proiectează și testează produse noi pentru clienți pe baza standardelor de calitate ale companiei și a cerințelor clienților. De exemplu, tehnicienii de proiect dintr-o firmă de inginerie și de construcții pot pregăti documentația care întocmește noi conexiuni de servicii de linii de apă într-un cartier al orașului. Alte atribuții includ generarea rapoartelor, efectuarea de inspecții și servirea ca punct de contact pentru întrebările tehnice ale clienților

$config[code] not found

Aptitudini

Abilitățile utile pentru rolul unui tehnician de proiect includ capacitatea de a lucra independent, de a gândi creativ și analitic și de a lua decizii rapide și sănătoase. Abilitățile excelente de comunicare orală, interpersonală și scrisă sunt, de asemenea, benefice la locul de muncă.

Salariu

Potrivit portalului de resurse pentru locuri de muncă Într-adevăr, tehnicienii de proiect din Statele Unite au câștigat un salariu mediu de 46.000 de dolari pe an începând cu luna august 2010.