Care este calea de carieră pentru un manager financiar?

Un manager financiar utilizează abilități de contabilitate, finanțe, fiscale și audit financiar pentru a pregăti situațiile financiare ale unei societăți și pentru a le asigura că sunt complete, exacte și în conformitate cu regulile contabile, recomandările din industrie și recomandările managementului de top. Un manager financiar poate deveni manager contabil după trei până la cinci ani, în funcție de companie, industrie, experiență și formare academică.

$config[code] not found

Responsabilitățile managerului financiar

Un manager financiar pregătește situațiile financiare ale unei societăți în conformitate cu principiile contabile general acceptate (GAAP), politicile corporative și reglementările guvernamentale. Un manager financiar are de obicei o diplomă de patru ani în domeniul contabilității, finanțelor sau investițiilor. Potrivit Biroului Statistic al Muncii, salariile medii ale managerilor financiari în 2008 au fost de 99.330 dolari, excluzând bonusurile anuale. Un manager financiar poate avansa profesional solicitând o certificare profesională, cum ar fi o licență contabilă publică autorizată (CPA).

Manager contabilitate

Un manager contabil asigură faptul că situațiile financiare GAAP sunt complete și exacte. Situațiile financiare complete includ un bilanț, o situație a veniturilor, o situație a fluxurilor de trezorerie și o declarație privind veniturile reținute. Un manager de contabilitate deține în mod obișnuit o diplomă de master într-un domeniu de afaceri. Departamentul Muncii din S.U.A. raportează că salariile medii ale managerilor contabili au fost de 59.430 $ în 2008, primele 10% câștigând mai mult de 102.380 $. Un manager de contabilitate poate urmări o licență CPA pentru a spori oportunitățile de creștere a carierei. Un administrator contabil competent poate deveni director de contabilitate după doi sau cinci ani.

Director de Contabilitate

Un director de contabilitate poate supraveghea activitățile de contabilitate și raportare pentru segmentul sau zona unei companii. Un director de contabilitate deține în mod obișnuit o diplomă de master într-un domeniu de afaceri și o licență CPA. Potrivit Biroului de Statistica a Muncii, salariile medii, excluzand bonusurile anuale, ale directorilor contabili au fost de 59.430 dolari in 2008, primele 10 procente castigand mai mult de 102.380 $. Un director contabil competent poate deveni operator după trei până la cinci ani.

Controlor

Un controlor poate coordona activitățile de contabilitate și de raportare financiară pentru o regiune, o țară sau unitate de afaceri. Un controler deține, de regulă, o diplomă avansată (de exemplu, master sau doctorat) în domeniul afacerilor sau conformității. Potrivit Biroului de Statistica a Muncii, salariile medii, excluzand bonusurile anuale si optiunile pe actiuni, au fost de 99.330 dolari in 2008, cu jumatatea medie de 50% castigand 72.030 dolari la 135.070 dolari. Un controlor competent poate deveni un director financiar (CFO) după cinci până la 10 ani.

Director financiar

Un CFO este șeful de finanțe al unei corporații și poate raporta direct directorului executiv (CEO). Un CFO utilizează abilități de finanțare și o experiență de afaceri semnificativă pentru a consilia un CEO pe probleme corporative. Un CFO deține un grad avansat și poate fi un CPA. Rezultatele anchetelor Departamentului Muncii arată că salariile medii anuale, excluzând bonusurile și opțiunile pe acțiuni, ale ofițerilor financiari-șefi în 2008 au fost de 91.570 $, cu jumătatea medie de 50% câștigând 62.900 $ până la 137.020 $.