Descrierea postului pentru un alergător legal

În timp ce frecventează școala, mulți studenți de drept vizează să câștige bani în plus și să-și ia picioarele în ușă, lucrând ca alergători legali. Mulți alergători legali stabilesc contacte care să le permită să se promoveze în poziții precum un paralegal sau un secretar juridic. Aceștia sunt numiți alergători, deoarece rolul lor cel mai frecvent implică executarea comenzilor, cum ar fi transmiterea de mesaje.

Funcţie

În plus față de difuzarea de mesaje, alergătorii legali călătoresc pentru a achiziționa materiale de birou, să ia și să obțină dosare juridice de la alte firme de avocatură și să trimită dosare juridice instanțelor judecătorești. Aceștia îndeplinesc sarcini clerice, cum ar fi copierea documentelor, distribuirea poștei între personalul juridic, curățarea, depozitarea bucătăriei, trimiterea de scrisori prin poștă și răspunsul la telefon. La unele firme, aceștia îndeplinesc și sarcini de procesare a textului și introducere de date. Conducătorii legali îndeplinesc diverse sarcini care nu au legătură cu legea, cum ar fi prepararea cafelei.

$config[code] not found

Aptitudini

Conducătorul legal are, de obicei, nevoie de un vehicul și de un permis de conducere, deoarece acești lucrători trebuie să călătorească pentru a efectua diverse activități. Acestea trebuie să fie bine organizate pentru a urmări documentele juridice și pentru a funcționa eficient. Unele firme juridice se așteaptă ca acești alergători legali să aibă o experiență juridică, în timp ce alte firme oferă să antreneze angajați la nivel de intrare.

Condiții

În timp ce alergătorii legali conduc adesea comisioane, volumul de călătorie pe care îl fac depinde de biroul pentru care lucrează, deoarece unele birouri juridice sunt mai aproape de alte firme de avocatură și de instanțe decât altele. Conducătorii legali și alți asistenți juridici lucrează, în general, 40 de ore pe săptămână, potrivit Biroului Statistic al Muncii. Uneori, acești asistenți juridici sunt supuși unei presiuni mai mari pentru a lucra mai multe ore în care termenele sunt apropiate.

Perspective

Biroul de Statistică a Muncii raportează că nevoia de asistenți juridici va crește cu 28% între anii 2008 și 2018. Acești asistenți juridici sunt utilizați mai mult, deoarece schimbările în operațiunile juridice necesită mai mulți lucrători cu cunoștințe generale. Nevoia de servicii juridice este determinată și de creșterea populației. În plus, promovarea alergătorilor în poziții superioare creează noi oportunități de angajare. Firmele juridice angajează majoritatea persoanelor juridice.

câștig

Asociația Baroului Louisville în 2010 a raportat un salariu inițial de 24.500 de dolari pe an pentru un alergător legal. Consilierii juridici și secretarii juridici câștigă până la 56.772 dolari, potrivit PayScale. Conducătorii legali pot primi beneficii cum ar fi asigurarea de sănătate, asigurarea de viață, asigurarea de invaliditate și un plan de 401 (k).