Descrierea postului pentru VP al producției

Un vicepreședinte al planurilor de producție, direcționează și coordonează dezvoltarea și fabricarea tuturor produselor produse de această companie. Persoana care deține această funcție trebuie să se asigure că societatea utilizează cele mai eficiente, eficiente și viabile metode de producție a produselor companiei. VP al producției va coincide atât cu părțile interne, cât și cu cele externe și va gestiona de obicei doi sau trei producători executivi sau executivi.

$config[code] not found

responsabilităţi

În cea mai mare parte, vicepreședintele echipei de producție asigură conducerea și managementul echipei de producători a companiei și urmărește dezvoltarea produselor companiei. Ar trebui să creeze un mediu care să încurajeze interactivitatea și să ofere abilități, sprijin și feedback. Din când în când, poate fi necesar ca VP al producției să caute, să evalueze și să semneze echipe de producție externe pentru a mări procesul de producție.

Educaţie

Solicitanții acestei poziții ar trebui să dețină o diplomă de colegiu de la o instituție de vârf și, de obicei, VP trebuie să aibă o experiență de lucru în industria afiliată a companiei timp de cel puțin 10 ani, dintre care patru au fost chestionate la nivelul producătorului executiv. Mai mult, ea ar trebui să aibă abilități puternice de management și experiență de conducere a echipelor tehnice pentru perioade lungi de timp. Solicitantul ar trebui să aibă o pasiune pentru industrie și să manifeste entuziasm pentru adoptarea de noi tehnologii și inovații care îmbunătățesc productivitatea.

Salariu

Salariul mediu pentru persoanele care dețin această funcție în Statele Unite este de la 93.099 dolari la 155.854 dolari în iulie 2010, deși acest lucru depinde de industrie și de companie. În medie, cele mai mari salarii pentru VP-urile de producție sunt în fabricarea dispozitivelor medicale. Vicepreședinții de producție primesc adesea bonusuri anuale cuprinse între 9.941 și 44.698 dolari și pot beneficia de împărțirea profitului companiei, care oferă în medie $ 3.020 - $ 10.174. Nouăzeci și cinci la sută din VP-urile de producție primesc beneficii pentru sănătate, beneficiile dentare și viziune fiind ușor mai puțin acceptate.

Oportunități

Cea mai obișnuită metodă prin care o persoană devine vicepreședinte este prin mutarea pe scara din organizația sa. O altă opțiune, totuși, este de a aplica pentru o funcție de vicepreședinte direct cu o altă companie. Dacă sunteți în măsură să stabiliți o relație bună cu șeful dvs., puteți să îl înlocuiți atunci când se retrage sau găsește un nou loc de muncă.

Conditii de lucru

Vicepreședinții de producție lucrează de obicei la fața locului cu normă întreagă timp de 40 de ore pe săptămână. Companiile oferă de obicei VP-uri de producție cu trei sau patru săptămâni de concediu în fiecare an, în funcție de cât timp a deținut poziția.