Descrierea postului de analist de cercetare

Cercetarea în cariera analistului se adresează persoanelor care se bucură de cercetare, colectarea și analizarea informațiilor, rezolvarea problemelor și care își pot comunica constatările în mod clar. Cariere pentru analiștii de cercetare există în numeroase sectoare, inclusiv marketing, operațiuni de afaceri, finanțe, management și guvern. Calificările variază, însă, în general, analiștii de cercetare au nevoie de abilități matematice puternice, de comunicare și de gândire critică. De asemenea, trebuie să fie flexibili, capabili să lucreze independent sau ca parte a unei echipe.

$config[code] not found

Cercetător al pieței

Folosind tehnici variind de la anchete și focus grupuri la analize statistice și miniere de date, analiștii de cercetare de piață studiază preferințele consumatorilor și obiceiurile de cumpărare pentru a ajuta companiile să își comercializeze mai eficient produsele și serviciile. Analiștii de piață prognozează și vânzările viitoare. A deveni specialist în cercetare de piață necesită cel puțin o diplomă de licență în marketing sau un domeniu conex. Biroul de Statistică a Muncii al SUA, sau BLS, proiectează o creștere a locurilor de muncă mai rapide decât media în acest domeniu, adăugând că vor exista cele mai bune oportunități pentru analiștii experimentați cu studii postuniversitare. Salariile pentru analiștii de cercetare de piață au fost în medie de 70.620 dolari în 2016, potrivit BLS.

Analist al managementului

Adesea denumiți consultanți de management, acești analiști ajută clienții corporativi și alți clienți să dezvolte strategii, să eficientizeze operațiunile și să sporească profiturile. Absolvenții recenți din școlile de afaceri de top își încep uneori carierele de afaceri ca consultanți de management, care lucrează pentru firme de top de consultanță. A deveni analist de management necesită o diplomă de licență sau de master, adesea în domenii precum administrarea afacerilor, management sau economie. Consultanții de management au nevoie de excelente cercetări, analize, gândire critică și abilități de comunicare. Salariile pentru consultanții de management au fost în medie de 81.330 de dolari în 2016, în timp ce analiștii din firmele de consultanță în management câștigă mai mult de 103.220 de dolari pe an, potrivit BLS.

Operațiuni de cercetare analist

Analiștii în domeniul cercetărilor de specialitate se specializează în reducerea numerelor pentru a rezolva problemele angajatorilor în domenii precum utilizarea eficientă a forței de muncă și a materialelor. Analistii aplica modele matematice si tehnici statistice pentru a analiza cantitati mari de date si pentru a pregati rapoartele rezultatelor lor. Analiștii de cercetare în operațiuni lucrează în aproape orice cadru care colectează și analizează cantități mari de date, cum ar fi producția, transportul și guvernarea. A deveni un cercetător de operațiuni necesită, în general, o diplomă de master în matematică, cercetare de operațiuni, economie sau un domeniu conex. Cu toate acestea, BLS a raportat că unele posturi la nivel de intrare pot fi disponibile pentru titularii de licență. Salariile pentru analiștii de cercetare de operațiuni au fost în medie de 84.340 de dolari pe an în 2016, potrivit BLS.

Analist al politicilor publice

Tipurile analitice, cu o pasiune pentru politică și afacerile publice, uneori lucrează ca analiști ai politicilor publice. Ei efectuează cercetări și analize asupra alternativelor de politică publică în domenii variind de la educație și justiție penală până la securitatea națională și protecția mediului. Mulți analiști depun mărturie asupra constatărilor lor comisiilor din Congres și altor grupuri legislative. Angajatorii analiștilor politici de politică publică includ agențiile guvernamentale, organizațiile nonprofit și firmele de cercetare a politicilor, adesea denumite "grupuri de reflecție". Analiștii politici din guvern evaluează politicile propuse noi, precum și evaluează programele guvernamentale existente. A deveni analist politic necesită cel puțin o diplomă de licență, de obicei într-un domeniu de științe sociale, cum ar fi știința politică, economia sau sociologia. BLS nu colectează date salariale privind analiștii politici, ci raportează că compensațiile variază foarte mult, pe baza experienței angajatorului și a analistului.

Analist financiar

Analiștii financiari inițiază și efectuează cercetări asupra companiilor, monitorizează performanța stocurilor și oferă recomandări consilierilor de investiții și investitorilor cu privire la posibilitatea de a cumpăra sau vinde acțiuni speciale. Mulți analiști în domeniul cercetării financiare și de capital își dezvoltă expertiza pe anumite tipuri de stocuri sau sectoare de activitate, cum ar fi biotehnologia, îngrijirea sănătății sau energia. Analiștii financiari lucrează adesea ore lungi, inclusiv serile și sfârșitul săptămânii, dar primesc salarii mari care includ adesea bonusuri anuale de performanță. Site-ul "Fuziuni și investiții" a raportat că analiștii de cercetare de capital câștigă $ 90,000 la 115.000 $ pe an, inclusiv bonusuri, ca asociați de cercetare. Analiștii câștigă adesea aproximativ 300.000 de dolari pe an în salariu și bonus, a raportat site-ul.