Luteran pastor Descrierea postului

Un pastor se îngrijește de creșterea spirituală a unui grup de oameni. În timp ce mulți pastori luterani sunt chemați să servească congregații individuale, pastorii servesc și la colegii și universități, spitale și instituții de îngrijire pe termen lung, lagăre și centre de retragere și în serviciile armate. Unii pastori servesc de asemenea ca roluri de conducere ca episcopi.

Scop

O exemplificare a postului de lucru pe site-ul Web al Bisericii Luterane din Missouri Sinod indică faptul că scopul unui pastor este "A sluji bisericii prin oferirea unei slujiri echilibrate de predicare, învățătură, îngrijire pastorală și conducere organizațională la congregație și pentru a permite bisericii să crească la potențialul său deplină în calitatea de membru și vitalitate spirituală ". Fiecare grup care îl numește pe pastor poate modifica scopul și responsabilitățile pentru a se potrivi situației lor.

$config[code] not found

responsabilităţi

Un pastor luteran are multe din aceleași îndatoriri ca pastorii altor denominațiuni. Într-o descriere a postului de pe site-ul lor, Biserica Luterană Răscumpărătorul din Olathe, Kansas, enumeră principalele funcții și responsabilități. Un pastor planifică și conduce servicii de închinare, încurajează dezvoltarea spirituală prin cursuri biblice regulate și clase de confirmare și oferă asistență și îngrijire pastorală în momente de nevoie, inclusiv vizite la spitale și case de îngrijire medicală. Pastorul este responsabil pentru actele oficiale, cum ar fi botezul, nunțile și înmormântările. El conduce personalul și consiliul bisericesc în ministerele lor oferind sprijin și îndrumare.

calificări

Înainte de a servi într-o congregație, pastorii luterani trebuie să completeze un grad de masterat de divinitate, un stagiu de 12 luni, o unitate de educație pastorală clinică în mediul medical și o evaluare a credințelor lor teologice. După ce au îndeplinit aceste cerințe, aceștia sunt înscriși în procesul de chemare, prin care se potrivesc cu o congregație. La primul lor apel la o congregație, ei sunt hirotoniți ca ministru al bisericii luterane.

Alte considerații

Pastorii trebuie să fie comunicatori excelenți, inclusiv prin intermediul vorbirii publice. Ei trebuie să aibă abilități superioare în ascultare, consiliere și negociere. Ei trebuie să poată înțelege, crede și interpreta doctrinele bisericii luterane.

Pastorii din Biserica Luterană Sinodul din Missouri trebuie să fie bărbat, în timp ce pastorii din Biserica Evanghelică Luterană din America pot fi bărbați sau femei. Păstorii luterani se pot căsători.

Salariu și Outlook de locuri de muncă

Potrivit Bisericii evanghelice luterane din America, salariul mediu al pastorilor luterani în 2009 a fost de 55.246 dolari. "Aceste cifre includ salariul de bază, indemnizația reală de locuință plătită pastorului sau valoarea atribuită parohiei bisericești (30% din salariul de bază) și orice sumă desemnată drept alocație de securitate socială". Salariul mediu raportat în 2009, de către Biroul de Statistică a Muncii (BLS) al Statelor Unite pentru membrii clerului din toate religiile a fost de 20,65 USD pe oră sau 42,950 USD pe an. Se preconizează că această ocupație va crește între 7 și 13% până în 2018, ceea ce reprezintă o rată medie de creștere.