Descrierea postului de asistent de administrare HR

Un asistent administrativ al resurselor umane oferă asistență generală de birou, cum ar fi examinarea apelurilor telefonice și gestionarea calendarelor directorilor de resurse umane. Ea supraveghează, de asemenea, funcțiile specifice ale personalului, inclusiv menținerea dosarelor angajaților și gestionarea întrebărilor privind salariile și beneficiile. Salariul mediu median pentru un asistent HR este de 37.510 dolari, rapoartele Biroului de Statistică a Muncii.

Confidențialitatea

Un asistent HR trebuie să demonstreze profesionalism și responsabilitate, deoarece lucrează cu înregistrări sensibile ale angajaților, inclusiv date de compensare și managementul performanței. Ea completează documentele și introducerea datelor pentru promovarea angajaților, acțiunile disciplinare și terminările. Un asistent susține inițiativele de recrutare prin planificarea interviurilor candidaților, efectuarea de cercetări de fond privind solicitanții de locuri de muncă, coordonarea orientării noilor angajări și verificarea cerințelor cetățeniei.

$config[code] not found

Relații între angajați

Interacțiunile cu angajații reprezintă o componentă semnificativă în descrierea postului unui asistent administrativ al HR. Se ocupă de angajați și anchete manageriale cu privire la chestiuni care implică salarii, impozite, acoperire medicală și politici de eliminare a timpului liber, inclusiv concediu și concediu medical. Ea organizează, de asemenea, evenimente ale angajaților, cum ar fi prânzul de premii și picnicurile companiei.

calificări

Angajatorii preferă în mod obișnuit cel puțin doi ani de experiență administrativă și un grad asociat, potrivit Education-Portal.com. Abilitățile de bază ale computerului sunt esențiale pentru că un asistent de resurse umane trebuie să învețe să utilizeze software-ul specific HR.