Descrierea postului de magazin al mașinii

Lucrătorii magazinelor de mașini folosesc mașini, cum ar fi strunguri și mașini de șlefuit, pentru a realiza piese metalice. Acești lucrători sunt de obicei numiți mecanici, și primesc instruire în proprietățile de lucru ale metalului și mașinilor-unelte, astfel încât să poată crea părți metalice precise. Potrivit Biroului Statistic al Muncii, în 2008, în Statele Unite au fost angajați 421.500 de angajați în fabrici de mașini. În 2008, se așteaptă o scădere a numărului de angajați, deoarece noua tehnologie reduce numărul de lucrători necesari.

$config[code] not found

Atribuțiile

Lucrătorii magazinelor de mașini încep prin consultări cu planuri sau specificații de locuri de muncă. Ei apoi determină unde trebuie să taie în metal și să aleagă uneltele necesare, care pot include o presă de găurit, o mașină de frezat sau un strung. Apoi, mecanicii poziționează piesa pe mașină și taie în funcție de planurile lor. Pe măsură ce funcționează, trebuie să știe cât de repede hrănesc metalul în mașină și să verifice dacă este lubrifiat corect. Unii mecanici se pot specializa în a face o parte specifică pentru mașini noi, în timp ce altele sunt responsabile pentru repararea pieselor pentru utilajele preexistente.

Instruire

Persoanele care sunt interesate să lucreze la un magazin de mașini ar trebui să ia cursuri în trigonometrie, geometrie, prelucrarea metalelor și redactarea în liceu. Unele poziții pot necesita cunoștințe de fizică și de calcul, de asemenea. Elevii ar trebui să aibă, de asemenea, instruire pe calculator, deoarece multe dintre uneltele și mașinile dintr-un magazin de mașini sunt computerizate. Mulți mecanici își primesc pregătirea la locul de muncă. Alții participă la programe de ucenicie sponsorizate de producători sau sindicate. Ucenicii primesc atât instruire în clasă, cât și formare plătită la locul de muncă. Elevii lucrează cu mecanici cu experiență care îi antrenează în ceea ce privește modul de utilizare a sculelor de mașini. Ei au, de asemenea, cursuri în matematică, știința materialelor, fizică, computere și desen mecanic. Unele colegii din comunitate oferă, de asemenea, programe de instruire pentru mecanici, care durează, de obicei, doi ani pentru a finaliza și de a obține un grad de asistent.

Conditii de lucru

Magazinele de mașini sunt, de obicei, bine ventilate și multe dintre mașini sunt închise, astfel încât lucrătorii nu sunt supuși la resturi, zgomote sau alte iritante. Totuși, mecanicii trebuie să poarte echipament de protecție, inclusiv ochelari de protecție și dopuri pentru urechi. Persoanele care lucrează într-un magazin de mașini trebuie să fie în stare fizică bună, deoarece trebuie să stea pentru perioade lungi de timp și să ridice obiecte grele. Majoritatea mecanicilor lucrează săptămânal standard de 40 de ore, deși unora li se poate cere să lucreze nopți și week-end-uri, de asemenea. În timpul perioadelor grele de producție, lucrătorilor din fabricile de mașini li se poate cere să lucreze ore suplimentare.

Salariu

Potrivit Biroului Statistic al Muncii, salariul mediu pe oră al lucrătorilor din fabricile de mașini a fost de 17,41 dolari în luna mai 2008. Cele mai mari 10% au fost plătite mai mult de 26,60 dolari, în timp ce cele mai mici 10% au fost plătite mai puțin de 10,79 dolari. Valoarea medie de 50% a fost plătită între 13,66 și 21,85 dolari.

Perspective de angajare

Biroul Statistic al Muncii estimează că ocuparea forței de muncă pentru lucrătorii din fabricile de mașini va scădea cu 5 procente între 2008 și 2018. Concurența din partea producătorilor străini și progresele tehnologice care contribuie la creșterea productivității muncitorilor sunt principalii factori în declin. Vor exista în continuare oportunități pentru mecanici calificați, deoarece deschiderile vor rezulta ca lucrătorii experimentați să se retragă sau să părăsească terenul.