Descrierea postului pentru un asistent de agrement

Asistenții de agrement asigură persoanelor care participă la activitățile de recreere o experiență plăcută. Lucrând sub conducere de recreere, asistenții contribuie la dezvoltarea programelor de recreere, participă la desfășurarea activităților, întrețin echipamente de agrement și se angajează în activități promoționale. Angajatorii tipici ai asistenților de agrement includ autoritățile locale, instituțiile de îngrijire medicală și îngrijire rezidențială, hoteluri, stațiuni și lanțuri de fitness.

$config[code] not found

Utilizând abilitățile

Abilitățile bune de planificare și lucrul în echipă sunt esențiale pentru ca asistenții de agrement să prospere în slujbă. Ei trebuie să colaboreze cu o echipă care poate include terapeuți de agrement, specialiști în activități și consilieri pentru a organiza activități adecvate vârstei pentru diverși clienți. Deoarece locul de muncă implică o interacțiune extinsă cu clienții, asistenții de agrement trebuie să posede abilități de comunicare și abilități interpersonale pentru a da instrucțiuni clare și pentru a construi relații de lucru pozitive cu participanții. Asistenții care lucrează în instituțiile de asistență medicală trebuie, de asemenea, să fie empatici și compasionali pentru a oferi sprijin emoțional pacienților aflați în dificultate.

Activități principale

Principala datorie a asistenților de agrement este de a oferi instruire clienților care participă la activități recreative. Un asistent care lucrează într-o stațiune, de exemplu, poate conduce o activitate de înot în timpul liber. Acest rol vine cu responsabilitatea de a asigura siguranța tuturor participanților. El inspectează piscina pentru a vă asigura că apa este curată și la nivelul corect, înainte de a explica regulile activității. Dacă este necesar echipament de înot, asistentul asigură că acesta este în stare perfectă și demonstrează modul în care este utilizat. În caz de accident, asistentul de agrement este întotdeauna disponibil pentru a administra primul ajutor.

Promovarea serviciilor

Furnizorii comerciali de servicii de agrement necesită adesea asistenți recreativi pentru a se angaja în activități de promovare. De exemplu, asistenții care lucrează la un centru de fitness pot distribui materiale de marketing care detaliază avantajele diferitelor activități pe care le oferă. Asistenții de agrement asigură și excursii în câmp. Aceasta implică coordonarea transportului echipamentelor de recreere în aer liber către locurile de agrement. Alte atribuții includ evaluarea eficacității activităților de agrement și menținerea inventarului echipamentului și al bunurilor.

Ajungem acolo

Cerințele de angajare variază de la angajator. În timp ce unii angajați cu o diplomă de liceu și o experiență de ajutor de recreere, instituțiile de asistență medicală preferă cei cu un grad asociat în recreere terapeutice. Aspirații asistenți de agrement pot urmări certificarea Parcului Național de Recreație și Parcul Asociației Certified Park și Recreation Professional sau programul de prim ajutor pentru Crucea Roșie Americană pentru a-și spori perspectivele de angajare și avansare în carieră. Asistenții care obțin experiență vastă de muncă pot progresa pentru a deveni coordonatori de agrement. Alții combină experiența cu o diplomă de licență în terapia de recreere pentru a deveni terapeuți de agrement.

2016 Informații salariale pentru lucrătorii de recreere

Lucrătorii de recreere au obținut un salariu mediu anual de 23.870 de dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. La un nivel scăzut, lucrătorii din domeniul recreației au câștigat un salariu de 25 de percentile de 19.780 de dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 31.310 $, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 390.000 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca lucrători de recreere.