Plătiți pentru un examinator medical

Le-ați văzut pe emisiuni de crimă TV și drame legale. Un examinator medical este un medic care examinează un corp post mortem, sau după moarte, pentru a determina cauza morții atunci când apare ca fiind circumstanțe neobișnuite sau suspecte.

Descrierea postului

Examinatorii medicali oferă informații persoanelor afectate de decese bruște, violente sau traumatice. Aceștia lucrează cu membrii familiei, cu casele de înmormântare, cu agențiile de sănătate publică și cu organele de drept pentru a determina cauza morții și dacă a fost săvârșită o infracțiune. La televizor, viața unui examinator medical este plină de drama și suspans. În realitate, slujba implică mai mult decât călătoria spre scene de crimă și efectuarea de autopsii, deși acestea sunt componente importante ale postului. Examinatorii medicali pot lua raze X și fotografii, analizează fluidele corporale și elimină organele pentru a le examina și a le cântări. Examinatorii medicali trebuie să țină o evidență meticuloasă a istoricului medical al pacientului și a rezultatelor autopsiei. În majoritatea jurisdicțiilor, examinatorii medicali sunt profesioniștii care eliberează certificate de deces. Uneori, munca poate fi groaznică. Poate fi izolat, deoarece examinatorii medicali lucrează de obicei cu un personal mic. Locul de muncă poate fi stresant, în special atunci când se ocupă de o familie care a suferit o pierdere traumatizantă.

Care este diferența dintre un medic și un examinator medical?

Nu toate jurisdicțiile folosesc același sistem. Unele jurisdicții folosesc coronari; unii folosesc examinatori medicali; și unii au un birou care include ambele. De obicei, sunt aleși coronarii și nu trebuie să fie medici. Examinatorii medicali sunt de obicei numiți. Ei trebuie să fie medici, deși nu trebuie să fie instruiți sau certificați ca patologi sau medicii legiști. Un stat poate alege să-și centralizeze sistemul, folosind un birou de stat, dar poate să-și descentralizeze sistemul, ceea ce înseamnă că medicii de drept și examinatorii medicali sunt controlați de birouri județene sau regionale.

Cerințe educaționale

Nu există școală medicală. Formarea profesională pentru a deveni examinator medical începe cu școala medicală, care este de patru ani de studii intensive după diploma de licență. Admiterea în școlile medicale este foarte competitivă. Deși nu există cerințe formale pentru un solicitant major, de succes, în general, au o medie a punctajului de 3.61 sau mai mare și o bază solidă în științele vieții, chimie, fizică, matematică și psihologie. În mod obișnuit, școlile medicale necesită un scor de 510 sau mai mare la examenul de admitere la Colegiul Medical (MCAT). În plus, școlile medicale doresc să vadă trei scrisori puternice de recomandare care atestă realizarea academică a unui candidat, etica muncii și capacitatea de a-și desfășura o carieră în profesia medicală.

După școala medicală, medicii trebuie să obțină licență și să-și finalizeze rezidența în specialitatea aleasă. Nu există rezidență care să ofere în mod specific o educație medicală examinator. Medicii pot completa o rezidență în patologie, de preferință una cu accent pe autopsiile și criminalistica medicală. Mulți patologi aleg apoi să urmeze un an suplimentar de formare printr-o bursă de examen medical, oferită printr-un birou de examen medical condus de guvern.

Mediu de lucru

Examinatorii medicali lucrează în laboratoare pentru agenții guvernamentale, școli medicale, spitale și morgi. Aceștia pot călători în scene de crimă, pot să se consulte cu profesioniștii din domeniul aplicării legii și cei din domeniul medical, iar apoi pot fi chemați să depună mărturie în instanță.

Salariu și Outlook de locuri de muncă

Biroul american de statistică a muncii urmărește datele și face previziuni privind ocuparea forței de muncă pentru ocuparea forței de muncă în toate industriile civile. Deși Biroul nu prognozează specialități medicale, perspectiva de lucru pentru toți medicii și chirurgii este de așteptat să rămână puternică, cu o rată de creștere de 13% până în 2026. Această rată este mai rapidă decât media în comparație cu toate celelalte locuri de muncă.

Un salariu de examen medical în S.U.A. avertizează 79.500 dolari pe an, cu o rată cuprinsă între 30.201 și 194.385 $. Angajatorul, locația geografică și anii de experiență sunt factori care afectează venitul examinatorului medical.