Descrierea postului de operațiuni bancare

Operatorii de operațiuni bancare sunt responsabili pentru toate activitățile zilnice de operațiuni la bănci. Ei supraveghează diferite departamente bancare și sucursale locale și asigură că toate tranzacțiile funcționează fără probleme. De asemenea, managerii de operațiuni bancare se concentrează pe îmbunătățirea înregistrării serviciului pentru clienți al băncii și intervenind atunci când apar probleme. Multe bănci oferă programe de formare de conducere pentru candidații calificați, dar managerii operațiunilor bancare trebuie, de obicei, să îndeplinească și cerințele educaționale suplimentare.

$config[code] not found

Atribuțiile

Pawel Gaul / iStock / Getty Images

Operatorii de operațiuni bancare supraveghează toate activitățile de prelucrare a datelor de la bancă. Aceasta poate include înregistrarea, verificarea procesării și evidența contabilă, efectuată pe computere sau mașini automate. Acestea abordează problemele clienților și se asigură că serviciul clienți al băncii respectă standardele companiei. Operatorii de operațiuni bancare sunt, de asemenea, responsabili cu supravegherea personalului administrativ și de operațiuni al băncii și direcționează fluxul de lucru între departamente.

Educaţie

David Hsu / iStock / Getty Images

De obicei, managerii de operațiuni bancare trebuie să aibă cel puțin o diplomă de licență. Mulți în domeniul major în administrarea afacerilor, deși o diplomă generală de arte liberale poate fi acceptabilă dacă cursurile de afaceri fac parte din curriculum. Unii manageri de operațiuni bancare câștigă, de asemenea, o diplomă de master în administrarea afacerilor (MBA) sau o diplomă de master într-un domeniu similar, cum ar fi economie. Majoritatea băncilor au programe de formare în management pentru a pregăti în continuare persoanele fizice pentru a lucra în operațiunile bancare. Aceste programe de formare necesită, de obicei, stagiarii să efectueze diverse activități în cadrul băncii, astfel încât să poată învăța toate fațetele industriei.În plus, băncile pot să-și trimită cursanții pentru operațiunile bancare în afara cursurilor de formare care sunt conduse de Institutul American de Banking, care face parte din Asociația Americană a Bancherilor. Unele bănci oferă, de asemenea, rambursări de școlarizare pentru stagiarii de management care urmează diplome avansate.

Conditii de lucru

AdamGregor / iStock / Getty Images

Majoritatea managerilor de operațiuni bancare lucrează în birouri administrative, deși unii pot lucra din filialele locale. De obicei, aceștia lucrează săptămânal standard de 40 de ore, însă este posibil ca aceștia să fie obligați să lucreze ore suplimentare sau la sfârșit de săptămână, în funcție de orarul băncii. Deoarece gestionează un personal de angajați, trebuie să se ocupe de o serie de personalități diferite, care pot fi stresante.

Salariu

Gary Arbach / iStock / Getty Images

Potrivit PayScale, un site de informare salarială, salariile medii anuale pentru managerii de operațiuni bancare cu mai puțin de un an de experiență au variat de la 27.000 $ la 43.000 $ în iulie 2010. Cei cu unu până la patru ani de experiență au fost plătiți între 36.231 $ și 51.990 $ cei cu cinci până la nouă ani de experiență au câștigat între 38.261 și 62.421 dolari. Operatorii de operațiuni bancare cu experiență de la 10 până la 19 ani au câștigat între 45.143 și 72.465 $, iar cei cu o experiență de peste 20 de ani au câștigat până la 76.362 $.

Perspective de angajare

gerenme / iStock / Getty Images

Biroul de Statistică a Muncii estimează că angajarea angajaților din sectorul bancar, inclusiv managerii de operațiuni bancare, va crește cu 8% între 2008 și 2018, ceea ce este ușor mai lent decât media pentru toate ocupațiile. Se așteaptă ca numărul sucursalelor băncilor locale să crească într-un efort de atragere a clienților noi, ceea ce va crea o cerere pentru managerii de operațiuni bancare. Candidații cu experiență anterioară în domeniul serviciilor financiare ar trebui să beneficieze de cele mai bune perspective.