Competențele unui manager educațional eficient

Învățarea în clasă sau în afara ei este un proces pe tot parcursul vieții pentru mulți. Învățarea continuă sprijină creșterea și dezvoltarea personală. Cei care au nevoie sau doresc învățare structurată depind de munca din spatele scenei a managerilor de educație. Managerii eficienți ai educației sunt responsabili pentru supravegherea implementării și executării programelor educaționale. Ele creează politici și evaluează modalități de îmbunătățire a învățării. Acești manageri lucrează într-o serie de locuri de muncă, de la directorii școlilor publice până la managerii de formare profesională pentru companii. De asemenea, aceștia lucrează într-o serie de medii, inclusiv agenții guvernamentale, colegii, universități și întreprinderi private.

$config[code] not found

Competențe de bază

Evaluarea nevoilor elevilor și planificarea unei abordări corecte pentru a răspunde acestor nevoi reprezintă competențe-cheie pentru managerii de educație. Acestea asigură supravegherea analizelor, elaborării și furnizării de programe educaționale. Managerii integrează, de asemenea, tehnologia informației în programe de învățare pentru a spori experiența de învățare a elevilor. Ei au nevoie de abilități puternice de management de proiect pentru a menține programele și proiectele pe drumul cel bun. Managerii educaționali au, de asemenea, nevoie de abilități de viziune și de planificare strategică pentru a menține materialele proaspete, inovatoare și în concordanță cu cerințele actuale de calificare și cunoștințe ale industriilor de angajare. În plus, managerii de educație ar trebui să fie competenți în gestionarea financiară și bugetară.

Abilități Soft

Managerii de educație trebuie să aibă abilități de leadership pentru a ghida, influența, motiva și dezvolta membrii echipei. Capacitățile de comunicare și de ascultare sunt, de asemenea, vitale pentru a oferi instrucțiuni clare elevilor, părinților, partenerilor corporativi și altor părți interesate. Veți avea nevoie de abilitatea de a jongla mai multe priorități și responsabilități, care necesită abilități organizaționale și de gestionare a timpului. Atunci când problemele se dezvoltă, managerii trebuie să aibă abilități puternice de analiză și rezolvare a problemelor pentru a le aborda.

Sarcini si responsabilitati

Responsabilitățile șefului locului de muncă al managerului educațional includ supravegherea dezvoltării curriculumului și gestionarea planurilor și programelor educaționale. Veți lucra împreună cu echipa dvs. pentru a dezvolta și implementa programe orientate menite să sporească abilitățile și cunoștințele publicului dorit. Un exemplu de program orientat este cursurile de onoare pentru elevii talentați. Managerii de educație sunt, de asemenea, responsabili pentru susținerea nevoilor personalului, pregătirea rapoartelor privind starea și finanțarea, menținerea evidențelor și menținerea bibliotecilor de instruire și a altor resurse pentru susținerea programelor lor.

Experiență de muncă

Mulți manageri de educație cu experiență se ridică prin rânduri pentru a conduce organizațiile în realizarea programelor educaționale și a curriculum-ului. Acești manageri dobândesc competențele necesare prin experiența de lucru. De exemplu, dacă sunteți profesor, aveți deja un fundal solid în aptitudinile și cunoștințele necesare pentru un manager de educație. Antreprenorii corporativi și managerii de resurse umane au, de asemenea, medii profesionale relevante pentru un loc de muncă ca manager de educație.

Educaţie

Cerințele minime de educație pentru managerii de educație includ o diplomă de licență și un certificat de predare. Unii angajatori au nevoie de o diplomă de master sau de doctorat pentru funcții de conducere. Studiile în domeniul educației, dezvoltarea curriculumului, proiectarea instruirii și administrarea afacerilor oferă un fundal solid pentru o carieră ca manager educațional.

2016 Informații salariale pentru managerii de formare și dezvoltare

Managerii de instruire și dezvoltare au câștigat un salariu mediu anual de 105.830 dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Pe segmentul scăzut, managerii de formare și dezvoltare au câștigat un salariu de 25 de procente, de 78.050 de dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentil este de 139.260 de dolari, ceea ce înseamnă că 25% câștigă mai mult. În 2016, 34.500 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca manageri de instruire și dezvoltare.