Ce fel de locuri de muncă puteți obține cu o diplomă de administrație medicală?

Administrarea birourilor medicale este exact ceea ce pare. Indiferent dacă este vorba de un spital sau de o practică privată a medicului, slujbele de administrare a cabinetelor medicale vizează păstrarea fără probleme a personalului companiei și a biroului. Medicina este o industrie, iar birourile și clinicile medicilor sunt întreprinderi. Ca orice afacere, au nevoie de cineva care să se ocupe de documente, de facturare și de alte chestiuni lumești. O diplomă de administrație medicală vă poate da startul.

$config[code] not found

Învățați pentru diploma

O diplomă de administrație medicală este un grad asociat, mai degrabă decât un program de licență de patru ani. Dacă mergi la facultate cu normă întreagă, este nevoie de aproximativ doi ani pentru a obține diploma. Cursurile obișnuite în astfel de programe includ:

  • Terminologie medicală.
  • Managementul resurselor umane.
  • Contabilitate.
  • Sisteme de asigurări de sănătate.
  • Tastatură, intrare AKA.
  • Aspecte juridice în domeniul sănătății.
  • Codificarea medicală, care transformă detaliile diagnosticelor și tratamentelor într-un cod alfanumeric pentru depunerea înregistrărilor.
  • Facturare și asigurare.
  • Transcrierea medicală.
  • Administrarea birourilor.
  • Cursuri de calculator în programe precum Word sau Excel.

Unele colegii oferă formare mai rapidă și mai limitată, cum ar fi certificarea medicală și certificarea de facturare după două semestre de studiu.

Responsabilitățile administrației de birou

Există o mare varietate de locuri de muncă și responsabilități în administrarea oficiilor de sănătate. Cabinetele medicale variază de la practici mici, cu un birou de birou până la spitale masive, cu un departament administrativ considerabil. Responsabilitățile exacte ale unui administrator de birou vor varia în funcție de mărimea angajatorului și de nevoile de personal, dar ar putea include:

  • Transcrierea dictaturii medicilor.
  • Înregistrarea istoriilor medicale.
  • Aranjarea pacienților în spitalizare.
  • Comandarea consumabilelor.
  • Programarea programărilor și întâlnirilor.
  • Pregătirea formularelor de asigurare.
  • Organizarea fișierelor de birou.
  • Comunicarea prin telefon, poștă și e-mail.
  • Păstrarea conturilor de birou.

Locuri de munca Administratie Medicala

O diplomă de administrație medicală te califică să lucrezi în birouri, clinici, spitale și birouri de asigurări de sănătate. Când tocmai ați absolvit, munca dvs. ar putea fi limitată la sarcini simple de funcționare, funcționând ca secretar medical. Pe măsură ce câștigați experiență în mediul medical, puteți solicita mai multe responsabilități sau puteți trece la un alt loc de muncă cu mai multe provocări.

Domeniul de aplicare al gradului te califică, de asemenea, să lucrezi în mai multe cariere de administrare a cabinetelor medicale:

  • Funcționar contabilitate.
  • Recepţioner.
  • Coder medical.
  • Transcriptionist.
  • Facturare medicală.
  • Tehnician de înregistrări medicale.
  • Secretar de salarizare.

Unele dintre locurile de muncă vor fi destul de aproape de aceeași muncă din alte industrii; principiile de bază ale contabilității nu se schimbă dacă lucrați pentru un spital sau o fabrică. Cu toate acestea, lucrul la viața oamenilor și la sănătate face ca și mai important să se facă bine lucrarea. Înregistrarea corectă a informațiilor despre afaceri este întotdeauna importantă, dar codarea medicală acoperă detalii cum ar fi condițiile de sănătate prealabile ale pacientului. Acuratețea este literalmente o chestiune de viață și de moarte.

Inginerii de înregistrări medicale - denumiți și tehnicieni de informare în domeniul sănătății - sunt însărcinați cu sarcina de a se asigura că înregistrările sunt introduse în timp util și exact. De asemenea, trebuie să păstreze confidențialitatea dosarelor pacienților. Consecințele legale pentru schimbul de informații sunt mult mai rele decât dacă, de exemplu, un vânzător electronic vorbește despre cine tocmai a cumpărat un televizor cu ecran plat.

Un transcriptor medical, cunoscut și sub denumirea de specialist de documentare în domeniul sănătății, convertește înregistrările vocale ale medicului despre pacienți în rapoarte scrise. Ei folosesc informațiile pentru a pregăti istoricul medical, rezumatele de descărcare de gestiune și alte documente. Nu este vorba numai de tastare; transcriptorul trebuie să interpreteze termeni și abrevieri medicale, apoi să revizuiască și să editeze documente create cu tehnologie de recunoaștere vocală.

Vă puteți lărgi potențialul de carieră prin obținerea de certificate suplimentare. Cu o diplomă de doi ani, puteți aplica un program de formare a registratorilor autorizați de tumori. Registratorii de cancer sunt specialiști în informarea datelor. Ei colectează date privind istoricul medical, diagnosticul, tratamentul și sănătatea pacienților cu cancer. Aceste informații permit cercetătorilor, medicilor și oficialilor din domeniul sănătății publice să efectueze cercetări și să îmbunătățească tratamentele pentru cancer, precum și programe de prevenire și programe de screening.