Descrierea postului unui controlor de cameră

Mai mult decât simplu funcționari de birou, controlorii de camere lucrează cu sârguință pentru a găzdui rezervările clienților în hoteluri și stațiuni. Pe lângă faptul că lucrează pentru a rezerva fiecare cameră, ei sunt la fel de preocupați de crearea unei experiențe pozitive pentru fiecare persoană care locuiește în această unitate.

Contribuții zilnice

Controlul camerelor are o cunoaștere completă a fiecărei camere oferite la o facilitate, inclusiv camere standard, suite junior și apartamente de lux. Ei pun în aplicare strategiile de rezervare adecvate pentru a se asigura că toate părțile sunt cazate în mod corespunzător și lucrează cu gospodăria și departamentul de rezervări privind distribuția și statutul camerelor de oaspeți. De asemenea, se asigură că oaspeții frecvenți beneficiază de un tratament special, în conformitate cu politicile organizației. Ei înregistrează oaspeții, oferindu-le chei în cameră și informații pertinente despre facilitățile disponibile, cum ar fi facilități de spa și centre de birouri și evenimente care au loc la complex, cum ar fi conferințe.

$config[code] not found

Studiu formal

Deși nu este necesară educația formală pentru a deveni controlor de cameră, pentru a obține poziția de piatră de temelie pentru o carieră mai largă în industria ospitalității, vă recomandăm să luați în considerare opțiunile educaționale. Potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA, 26 de state și Districtul Columbia oferă cursuri de pregătire la nivel înalt în domeniul managementului ospitalității. În plus, mulți angajatori dau preferință candidaților care dețin o diplomă de licență în domeniu atunci când îi analizează pentru posturi sau promoții de nivel managerial. Elevii din aceste programe formale sunt instruiți într-o varietate de subiecte relevante, inclusiv contabilitatea, marketingul, gospodărirea și gestionarea serviciilor alimentare. Există aproximativ 60 de programe acreditate de management al ospitalității oferite în întreaga țară.

Competențe și calificări

Cei mai importanți controlori de camere de calificare trebuie să aibă pentru a avea succes, sunt abilitățile puternice ale clienților. Acestea servesc drept fața facilității lor și trebuie să salute o varietate de oameni care se apropie de ei în tot felul de dispoziții într-un mod profesional, amabil și pozitiv. Competențele de comunicare sunt, de asemenea, foarte importante, deoarece sunt necesare pentru a asculta și pentru a înțelege nevoile fiecărui oaspete. De asemenea, aceștia trebuie să-i poată instrui în mod clar despre locația camerelor și despre serviciile oferite de facilități. Multitasking-ul este la fel de important, deoarece ar putea avea de-a face cu mai mulți oaspeți în persoană și prin telefon într-o perioadă scurtă de timp.

Compensare

Raportul din mai 2013, emis de Biroul de Statistică al Muncii din S.U.A., indică faptul că controlorii camerelor și alți funcționari ai hotelurilor, motelurilor și stațiilor de lucru au câștigat un salariu mediu orar de 9,81 USD sau aproximativ 20 400 USD pe an. Câștigătorii cei mai mici din această profesie au fost plătiți 8 dolari pe oră, sau 16.640 dolari în fiecare an; cei care au fost plătiți cel mai înalt au făcut 14,54 dolari sau un salariu anual de 30 250 de dolari.