Descrierea postului managerului tehnic

Un manager de programe de tehnologie oferă leadership și expertiză pentru a furniza programe și inițiative IT la timp și în limitele bugetului. El planifică și administrează atât proiectele cât și programul general și asigură că rezultatele sunt completate corect și la timp. Managerul programului de tehnologie furnizează soluția tehnică pentru a susține viziunea și direcția strategică a unei organizații. El este un lider în organizația IT și este responsabil pentru succesul inițiativelor tehnologice care influențează întreprinderile.

$config[code] not found

Responsabilități generale

Managerul programului de tehnologie supraveghează livrarea programelor de tehnologie complexă. În mod obișnuit, aceste eforturi la scară largă cuprind proiecte paralele și acoperă dezvoltarea de software, instalarea sistemelor de infrastructură IT, ingineria proceselor de afaceri și capabilitățile funcționale ale unei organizații. În timpul ciclului de viață al programului, managerul programului de tehnologie este responsabil pentru biroul de gestionare a programelor (PMO), precum și pentru planificare, management, gestiune financiară și guvernanță.

Biroul de Management al Programului (PMO)

PMO este alcătuită din mai multe resurse și funcții organizaționale și este creată pentru a sprijini managerul programului de tehnologie în livrarea soluției IT. Managerul programului de tehnologie este liderul PMO și angajează organizația cu resursele necesare pentru finalizarea programului. Un PMO IT va include, în general, manageri de proiect tehnologic, ingineri de sistem, dezvoltatori de software, auditori IT și personal administrativ. Managerul programului de tehnologie se bazează foarte mult pe aceste resurse pentru a finaliza programul.

Guvernarea programului

Managerul programului de tehnologie definește, de asemenea, structura de guvernanță a programului, care asigură conducerea, supravegherea și controlul programelor. Sponsorul executiv, comitetul director și managerul programului de tehnologie sunt reprezentați în cadrul structurii de guvernanță a programului. Managerul de program este legătura dintre reprezentanții guvernării și PMO și comunică informații cheie în ambele părți.

Planificarea programelor

Ca parte a planificării programelor, managerul programului de tehnologie identifică proiectele componente individuale ale programului și estimează resursele necesare pentru livrarea programului. După definirea acestor elemente, managerul programului de tehnologie identifică conexiunile și dependențele dintre proiectele individuale. Aceste date sunt colectate într-un plan de program master, pe care managerul de programe de tehnologie este responsabil de producere. Planul de program definește rezultatele planificate pentru fiecare proiect component, resursele necesare și elementele programului de lucru pe care managerul de programe tehnologice îl va monitoriza continuu pe tot parcursul ciclului de viață al programului. Succesul unui program depinde în mare măsură de capacitatea managerului de program de a crea și de a gestiona un plan cuprinzător de programe informatice.

Gestionarea programelor

Etapa de gestionare a ciclului de viață al programului implică gestionarea, monitorizarea și controlul eforturilor de lucru, asigurându-se în același timp că producția fiecărui proiect component satisface cerințele specificate. Managerul programului de tehnologie interacționează în mod continuu cu părțile interesate pentru a stabili așteptările, a revizui obiectivele și a coordona resursele în cadrul proiectelor individuale ale componentelor. Aceste activități sunt deosebit de importante în timpul achiziționării și instalării de noi medii și instrumente IT. Datoriile cheie suplimentare efectuate de managerul programului de tehnologie includ comunicarea informațiilor relevante, activitățile de integrare a sistemelor de monitorizare, negocierea abaterilor în planuri și ajustarea resurselor după cum este necesar.

Management financiar

Responsabilitățile de gestionare financiară ale managerului programului de tehnologie includ gestionarea bugetului programului în conformitate cu politica și dezvoltarea proceselor de solicitare, cheltuieli și raportare a cheltuielilor de capital. Managerul programului de tehnologie supraveghează crearea bugetelor de proiect pentru componentele individuale ale proiectului și pregătește estimări ale costurilor pentru program pe baza acestor informații. În timpul ciclului de viață al unui program, managerul programului de tehnologie este responsabil pentru performanța sa financiară.

Calificări și compensații

În general, persoanele care caută o poziție de manager de program de tehnologie au cinci până la zece ani de experiență în managementul proiectelor și doi până la trei ani de experiență în ingineria proceselor IT. Angajatorii solicită în general candidații să aibă un program de licență; gradul de absolvire este preferat. Certificarea profesională a managementului de proiect este o acreditare foarte de dorit.

Persoanele interesate să-și desfășoare o carieră în managementul proiectelor IT trebuie să posede cunoștințe avansate de IT și abilități excepționale de leadership și management al afacerilor. Cunoasterea si experienta cu dezvoltarea de software, ingineria sistemelor, ingineria proceselor de afaceri, managementul relatiei cu clientii, managementul proiectelor, achizitia de tehnologie, contractarea, managementul financiar, managementul schimbarii, managementul riscului si managementul serviciilor IT sunt adesea considerate necesare.

Salariul mediu pentru un manager de program tehnologic tipic din S.U.A. este de 130.443 dolari, începând cu 2010. Potrivit Salary.com, factori precum dimensiunea angajatorului, industria, acreditările și anii de experiență pot afecta în mod drastic o compensație a unui manager de programe de tehnologie. În general, intervalul de salarizare pentru un manager tipic de programe tehnologice din S.U.A. este de 118.179 până la 144.308 USD.