Descrierea postului și salariul unui analist financiar superior

Analiștii financiari sunt actorii de analiză din lumea contabilității și a finanțelor. În timp ce contabili crunch numere, analiștii revizuiesc numerele pentru a face recomandări și previziuni despre ceea ce privește viitorul pentru companie. De obicei, aceștia poartă mai multă responsabilitate pe umeri decât contabilii de personal, ceea ce explică de ce sunt plătiți mai mult. Analiștii financiari de top se referă la analiștii de rang înalt.Analiștii în vârstă lucrează, de obicei, cu o supraveghere redusă și care administrează salarii mai mari decât cei care încep abia în calitate de analiști financiari.

$config[code] not found

Responsabilități generale

Analiștii financiari înalți revizuiesc foile de calcul financiare și alte rapoarte pentru a anticipa performanțele financiare actuale și viitoare. Analiștii financiari lucrează atât în ​​companii private, cât și în companii publice, pe lângă agențiile guvernamentale și fundațiile non-profit. Ei elaborează previziuni financiare pe care le prezintă părților interesate care utilizează informațiile pentru a lua decizii financiare. Analiștii financiari analiști urmăresc progresul financiar actual față de previziunile lor pentru a se asigura că compania este pe drumul cel bun. Adesea fac ajustări la previziuni și raportează orice variante conducerii superioare sau, în unele companii, directorul financiar (CFO). Analiștii financiari studiază, de asemenea, climatul economic și alte investiții pentru a determina efectul pe care acești factori îl vor avea asupra performanței unei companii.

Cunoștințe și abilități necesare

Analiștii financiari în vârstă au adesea cel puțin cinci până la șapte ani de experiență înainte de a ajunge la un nivel superior. Un analist senior de succes are o atenție superioară la detalii, precum și o nevoie aproape exactivă de acuratețe. Cineva din această poziție trebuie, de asemenea, să poată respecta termenele și să facă față stresului. La fel de important este capacitatea de a păstra confidențialitatea informațiilor importante. Analiștii financiari se ocupă adesea de subiecte sensibile, cum ar fi disponibilizările viitoare, închiderea birourilor și alte probleme care au un impact mare. Ei trebuie să-și poată menține integritatea atunci când se confruntă cu aceste situații. Analiștii financiari de vârf trebuie, de asemenea, să fie familiarizați cu cele mai recente software-uri contabile și sisteme informatice pentru a-și îndeplini în mod adecvat rolurile. Sunt necesare abilități bune de comunicare și prezentare pentru a prezenta informații financiare părților interesate din cadrul companiei.

Cerințe educaționale

Analiștii financiari de vârf au de obicei o diplomă de afaceri, de finanțe sau de contabilitate sau chiar de master în unul dintre aceste subiecte. Aceste diplome nu sunt singurele specializări care vă câștigă intrarea în domeniul analistului financiar, dar acestea sunt cele mai populare. O diplomă în afaceri sau în alte domenii conexe vă oferă experiența de care aveți nevoie pentru această poziție. De asemenea, specializările în economie sau în matematică se ocupă în special de pozițiile financiare. Pentru a avansa la rangul de analist financiar senior, unele companii pot solicita să obțineți un certificat public-contabil (CPA) sau un certificat de certificat financiar (CFA).

Salariu

Nivelul de responsabilitate al analiștilor financiari senior se reflectă în salariul lor, care poate începe în jurul valorii de 44.490 USD. Potrivit Biroului Statistic al Muncii (BLS), salariul mediu al analiștilor financiari în 2010 a fost de 74.350 de dolari. Analiștii financiari seniori pot câștiga mai mult din cauza nivelului de experiență. Analiștii de top pot câștiga potențial peste 141.700 de dolari. Datorită termenelor limită și acționarilor exigenți, analiștii financiari de vârf depun eforturi pentru salariile lor. Saptamana medie de lucru pentru multi analisti este intre 50 si 70 de ore pe saptamana.

2016 Informații salariale pentru analistii financiari

Analistii financiari au obtinut un salariu mediu anual de 81.760 dolari in 2016, potrivit Biroului de Statistica a Muncii din SUA. Pe fondul scăzut, analiștii financiari au câștigat un salariu de 25 de percentile de 62.630 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 111.760 de dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 296.100 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca analisti financiari.