Descrierea postului de medicină internă

Medicii de medicină internă sau interniștii sunt absolvenți ai școlilor medicale care au absolvit o reședință de trei ani în domeniul îngrijirii sănătății și diagnosticului și tratamentului bolilor la adulți. Medicii internaționali servesc deseori ca medic primar, dar, spre deosebire de practicienii de familie, nu fac operație sau practică pediatrie sau obstetrică. După rezidența de medicină internă, mulți interniști preiau cursuri de părtășie pentru a se califica pentru o sub-specialitate, cum ar fi oncologia.

$config[code] not found

Locuințe și burse

O reședință internistă generală este largă, inclusiv rotații cum ar fi medicina generală, îngrijire ambulatorie, cardiologie, medicină de urgență, neurologie, boli infecțioase și geriatrie. Rezidenții pot alege de obicei rotații opționale suplimentare, cum ar fi endocrinologie și radiologie.

După rezidență, interniștii care doresc să se califice ca sub-specialiști trebuie să completeze unul suplimentar la trei ani de bursă. Numarul de sub-specialitati depinde de spital, dar Colegiul American de Medici enumera 13 domenii, inclusiv medicina adolescenta, geriatrie, boli infectioase si medicina sportiva. Sub-specialități suplimentare se concentrează asupra unui anumit organ, cum ar fi cardiologia (inima), nefrologia (rinichii) sau pulmonologia (plămânii). Interniștii se pot sub-specializa în alergii și imunologie, endocrinologie, gastroenterologie, hematologie, oncologie și reumatologie.

Ce fac ei

Medicii internaționali sunt diagnosticieni superioare, sau experți în găsirea a ceea ce este în neregulă. Acestea fac referire la pacienți la alți specialiști după cum este necesar și coordonează îngrijirea pacienților cu alți medici. Serviciile de prevenire, cum ar fi examenele fizice și proiectele de cancer, se numără printre numeroasele lor sarcini.

Medicii interni trata infecțiile, cancerul, bolile digestive, problemele de reproducere, bolile respiratorii, bolile cardiace și bolile vasculare. Interniștii tratează, de asemenea, problemele de sănătate mintală și condițiile pielii, urechilor și ochilor. Ei folosesc metode de tratament non-chirurgicale. De exemplu, ei prescriu medicamente și sfătuiesc pacienții cu privire la factorii de stil de viață, inclusiv dieta. Unii interni realizează anumite proceduri, cum ar fi golirea abceselor.

Sub-specialiștii se concentrează în mod obișnuit asupra domeniului lor de interes, dar trata și ei întregul pacient. De exemplu, un cardiolog care tratează un pacient cu inima poate oferi, de asemenea, îngrijire preventivă, cum ar fi fotografii cu gripa.

Setări de practică

Interniștii pot lucra într-o practică de birou, un spital sau ambii. Dacă se concentrează pe practica de birou, ei pot avea grijă de un pacient de-a lungul întregii vieți adulte, tratând uneori bolile multiple la un pacient.

Interniștii care își limitează practica la spital sunt cunoscuți ca spitaliști. Acești medici lucrează, de obicei, la schimbări de 12 ore, supraveghează îngrijirea pacienților spitalizați și impun standarde de calitate și siguranță. De asemenea, ele contribuie la asigurarea resurselor spitalicești pentru eficiență.

Licențiere și certificare

Toți medicii de medicină internă trebuie să îndeplinească cerințele pentru acordarea licențelor de stat, incluzând examenele naționale scrise și hands-on. Interniștii pot primi certificare facultativă în medicina generală internă prin promovarea examenelor de la Consiliul American de Medicină Internă.

Medicii care au absolvit o bursă de sub-specialități pot trece un alt examen pentru certificarea sub-specialității.

2016 Informații salariale pentru medici și chirurgi

Medicii si chirurgii au obtinut un salariu mediu anual de 204.950 dolari in 2016, potrivit Biroului de Statistica a Muncii din SUA. La limita inferioara, medicii si chirurgii au obtinut un salariu de 25 de percentile de 131.980 dolari, adica 75% au castigat mai mult decat aceasta suma. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 261 170 de euro, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, în SUA au fost angajați 713.800 de persoane ca medici și chirurgi.