Descrierea postului de Paralegal al Legii Penale

Paralegalii de drept penal lucrează alături de avocați pentru a asista la diferitele sarcini de care se ocupă firmele de avocatură. În timp ce lucrează ca un paralegal, are o pregătire mult mai mică decât școala de drept, paralegalul poate face tot ce poate face un avocat, cu excepția acordării de consultanță juridică, a prezentării de cazuri în instanță, a stabilirii de taxe și a luării de cazuri.

Educație și certificare

Majoritatea paralegalilor au fie un grad asociat în studii paralegal sau o diplomă de licență (în orice domeniu) și un certificat de paralegal. În timp ce paralegalilor de drept penal nu li se cere să aibă vreun fel de certificare, devenind certificat adesea mărește capacitatea paralegalului de a concura pentru cele mai dorite locuri de muncă. Certificarea este disponibilă prin intermediul următoarelor trei organizații: Asociația Națională a Asistenților Juridici, Federația Națională a Asociațiilor Paralegale și Alianța Americană a Paralegalilor. Certificările pentru persoanele care au deja o diplomă de licență sunt disponibile printr-o mare varietate de colegii și școli de paralegal. În unele cazuri, un paralegal cu experiență poate deveni certificat pur și simplu prin luarea unui test certificat de bord.

$config[code] not found

Atribuțiile

Paralegalii de drept penal diferă de paralegalii tipici prin faptul că lucrează în mod specific cu detaliile cazurilor penale în locul aspectelor mai largi ale legii. Pentru un paralegal care lucrează în dreptul penal, acestea includ lucruri precum intervievarea martorilor, cercetarea unui caz, punerea la un loc a documentelor, organizarea dovezilor cheie pentru proces și ajutarea unui avocat să se pregătească pentru un caz. Potrivit lui Legal-criminal-justice-schools.com, aceștia trebuie să înțeleagă "clasificarea de bază a infracțiunilor, precum și procedurile legale privind cercetarea și sechestrarea, arestarea, cauțiunea și probarea". Aceștia efectuează, de asemenea, lucrări de secretariat, inclusiv sarcini precum răspunsul la telefon, efectuarea de apeluri telefonice, urmărirea documentelor și introducerea datelor în computer. Un nou paralegal este deseori atribuit în cea mai mare parte lucrărilor administrative până când devine mai experimentat.

La locul de muncă

Paralegalii de drept penal își petrec cea mai mare parte a timpului de lucru în birou la o firmă de avocatură. Cu toate acestea, uneori li se cere să călătorească sau să asiste un avocat în timp ce se află în instanță. În general, aceștia lucrează 40 de ore pe săptămână în timpul orelor de program, deși uneori li se poate cere să lucreze ore suplimentare sau ore neobișnuite atunci când o instanță o impune.

Viitor

În 2010, Biroul de Statistică a Muncii a prevăzut o creștere cu 28% a nevoii de paralegali din 2008 până în 2018. Acest lucru se datorează faptului că majoritatea birourilor de avocați urmăresc să acorde cât mai multe sarcini posibil paralegalilor pentru a evita angajarea mai multor avocați decât este necesar. Deoarece această schimbare continuă, multe birouri vor încerca să înlocuiască funcțiile de avocat cu mai mulți paralegali.

Salariu

Începând cu luna mai 2008, paralegalii din Statele Unite au câștigat un salariu mediu de 46,120 de dolari, raportează Biroul de Statistică a Muncii. Cu toate acestea, paralegalurile cele mai mari plătite au câștigat salarii în intervalul de 73.000 $. Cele mai multe locuri de muncă paralegal vin cu un pachet de beneficii complete.

2016 Informații salariale pentru paralegali și asistenți juridici

Paralegalii și asistenții juridici au obținut un salariu mediu anual de 49.500 de dolari în 2016, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA. În partea inferioară, paralegalii și asistenții juridici au câștigat un salariu de 25 de percentile de 38.230 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 63.640 $, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 285.600 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca paralegal și asistenți juridici.