Descrierea postului unui macaragiu

Utilizarea macaralelor, dispozitivelor de ridicare și a operatorilor ridică și transportă încărcături mari și grele, cum ar fi echipamente sau materiale de construcție. Acestea trebuie să fie capabile să facă acest lucru fără a afecta încărcătura pe care o deplasează, proprietatea sau personalul. Macaralele funcționează în conformitate cu reglementările și politicile stricte de calitate, siguranță, mediu și sănătate.

Responsabilități primare

Macaralele trebuie să știe cum să fixeze încărcăturile pentru a respecta regulile, reglementările, politicile și procedurile companiei și federale. Un angajator vă va cere să înțelegeți cum să configurați și să utilizați echipamentul. De asemenea, trebuie să știți cum să alegeți, să atașați și să utilizați cabluri, scripeți, troliuri, blocuri și scripeți, fire, curele și lanțuri adecvate. De asemenea, macaralele trebuie să testeze echipamentul înainte de utilizare.

$config[code] not found

Responsabilități secundare

Este posibil să aveți nevoie să supravegheați sau să vă îndreptați operatorii de macarale dacă lucrați pentru o companie care necesită operatori să facă ridicarea și deplasarea. Este posibil ca macaralele să fie nevoite să finalizeze lucrările la sfârșitul unei schimbări, să documenteze munca finalizată și orice probleme întâmpinate. De asemenea, sunteți responsabil de demontarea, curățarea și depozitarea echipamentelor după utilizare.

Educație și experiență

Aveți nevoie de o diplomă de liceu sau de GED pentru a vă califica pentru cele mai multe locuri de muncă cu macarale. Va trebui să finalizați cursurile de formare pentru a învăța cum să lucrați ca un robot de macarale. Unele dintre aceste programe de formare au o componentă de ucenicie. Unii angajatori solicită, de asemenea, ca macaraganii să aibă pregătire specializată și să fie familiarizați cu directivele privind siguranța și sănătatea ocupațională sau OSHA. Majoritatea angajatorilor solicită, de asemenea, ca macaralele lor să aibă între 1 și 2 ani de experiență anterioară. În funcție de companie, este posibil să aveți nevoie și de experiență specifică industriei. De exemplu, dacă veți fi în mișcare platforme de foraj de petrol, un angajator poate solicita să aveți experiență în domeniul petrolier și gaze.

Licențiere, certificare și teste

Crane riggers trebuie să aibă o licență de conducere comercială sau CDL. Unii angajatori preferă, de asemenea, ca macaralele să fie certificate ca să funcționeze ca operator de macarale. Puteți obține certificarea prin promovarea unui examen scris, cum ar fi cel oferit de Comisia Națională pentru Certificarea Operatorilor Macarale sau NCCCO. Unii angajatori solicită, de asemenea, ca rivalele macaralelor să treacă un test de droguri și verificări de fond și, de asemenea, să treacă un examen de viziune standard și un examen medical de bază.

Aptitudini

Inerent în loc de muncă este de a ști cum să utilizați în mod corespunzător și în condiții de siguranță echipamente de manipulare și cum să funcționeze macarale. Angajatorii, cu toate acestea, vă va cere să aveți și alte abilități. Riggerii trebuie să aibă abilități imediate de comunicare, să poată lucra bine cu ceilalți, să aibă capacități puternice de aptitudini mecanice și să înțeleagă cum să utilizeze aplicații Microsoft Office de bază, cum ar fi Microsoft Word. Aveți abilități matematice de bază și o judecată bună vă pot ajuta să reușiți, la fel cum puteți ști cum să identificați și să rezolvați problemele.