Descrierea postului unui facilitator clinic

Un facilitator clinic sau facilitator de îngrijire a pacientului umple un rol de îngrijire medicală, încercând să ofere asistență calitativă și asigurând continuitatea îngrijirii pacienților dintr-o unitate medicală. Un facilitator clinic oferă pacienților confortul unui serviciu de asistență medicală de coordonare profesională în timpul șederii sale. În timp ce un pacient poate vedea mai multe asistente medicale în timpul unei șederi în spital, facilitatorul de îngrijire a pacientului este o prezență constantă, asigurându-se că personalul de îngrijire medicală răspunde nevoilor de îngrijire ale pacientului. Salariul mediu pentru un facilitator de îngrijire a pacienților din martie 2011 este de 74.000 de dolari, potrivit lui Indeed.

$config[code] not found

Sarcinile de serviciu

Facilitatorul clinic coordonează planificarea îngrijirii pentru un pacient cu pacientul, familia și medici. Facilitatorul asigură că pacientul și familia au acces la planul de îngrijire și înțeleg obiectivele planului de tratament sau de recuperare. Facilitatorul programează întâlniri cu medici, familie și pacient și acționează ca o legătură între pacient și îngrijitori. Facilitatorul planifică descărcarea de gestiune a pacientului și asigură că pacientul și membrii familiei sunt educați în îngrijirea adecvată la domiciliu.

Educaţie

Un facilitator clinic trebuie să aibă cel puțin o diplomă de licență în asistență medicală pentru a se califica pentru o poziție. Facilitatorii sunt asistenți medicali înregistrați și trebuie să îndeplinească calificările pentru licențiere în statul pe care îl practică, cum ar fi trecerea examenului de licențiere al Consiliului Nursing pentru asistenții medicali înregistrați.

certificări

Angajatorii pot solicita certificarea într-o zonă de specialitate pentru a se califica drept facilitator clinic. Certificările cerute pot varia de la o poziție la alta, în funcție de tipul de unitate sau de unitatea de îngrijire acută. De exemplu, Centrul de inimă St. Vincent necesită certificare avansată de asistență medicală cardiovasculară pentru un facilitator de îngrijire a pacientului.

Experienţă

Profesionistul trebuie să aibă experiență ca asistentă medicală înregistrată pentru a lucra ca facilitator clinic. Spitalul sau instituția de asistență medicală determină nivelul de experiență pe care trebuie să-l aibă facilitatorul pentru a lucra în această funcție. Spre exemplu, Spitalul Baptist din Miami necesită trei ani de experiență în ultimii doi ani pentru a lucra ca facilitator al îngrijirii pacienților.