Lucruri pe care trebuie să le cunoașteți despre consiliul de administrație nonprofit

Servirea unui consiliu de administrație nonprofit vă poate îmbunătăți profilul profesional și vă poate oferi experiență de management pentru a vă ajuta să reușiți la cele mai înalte niveluri de afaceri. De asemenea, vă poate deteriora reputația și vă va ateriza în apă caldă legală dacă lucrurile nu merg bine. Înainte de a vă alătura unei asociații de caritate, fundație sau o asociație comercială ca ofițer, cunoașteți îndatoririle, avantajele, șansele și coborâșurile de a fi parte a unui consiliu de administrație.

$config[code] not found

Comitetul de directori

Un consiliu de administrație al unei organizații nonprofit este responsabil pentru a asigura că organizația își îndeplinește misiunea și obiectivele declarate. În cadrul organizațiilor mici, membrii consiliului de administrație pot să efectueze lucrările de gestionare a contabilității, marketingului, strângerii de fonduri, planificării evenimentelor și a tuturor celorlalte operațiuni de afaceri. La marile organizații nonprofit, consiliul angajează un manager de afaceri, cunoscut ca director executiv sau director executiv, și conduce conducerea directorului organizației. Acești membri ai consiliului oferă în primul rând expertiza în stabilirea agendei strategice a organizației.

Roluri si responsabilitati

Membrii consiliului participă în mod obișnuit la întâlniri, discută aspecte importante pentru organizație; să voteze aceste aspecte; supraveghează comisiile; să colaboreze cu directorul executiv și cu personalul pentru misiunile comisiilor; și de a ajuta la strângerea de fonduri. Unii dețin titluri, cum ar fi secretar, trezorier, vicepreședinte și președinte. Președintele, care uneori poartă titlul de președinte, conduce întâlniri de conducere și reprezintă organizația în public. Una dintre responsabilitățile principale ale membrilor consiliului de administrație este înțelegerea poziției financiare a organizației și luarea de măsuri pentru o gestionare eficientă a acesteia.

Expunere juridică

Membrii consiliului de administrație trebuie să exercite o atenție rezonabilă în funcționarea organizației. De exemplu, în timp ce membrii individuali ai consiliului nu trebuie să vadă situații financiare detaliate lunare, trebuie să numească o persoană credibilă care să supravegheze finanțele organizației și să furnizeze rapoarte periodice privind performanța organizațiilor nonprofit. Acesta este adesea un trezorier care gestionează cărțile personal sau supraveghează un manager financiar sau un contabil. Membrii consiliului de administrație primesc un raport al trezorierului la fiecare ședință oficială a consiliului. Camerele achiziționează adesea o poliță generală de asigurare a răspunderii pentru a ajuta la plata unor procese destinate asociației, precum și polița de asigurare a răspunderii directorului și a ofițerului pentru a ajuta să se apere împotriva procesului de acuzare a ofițerilor de contrafacere. Această asigurare nu protejează membrii consiliului de administrație în caz de fraudă, neglijență sau neglijență gravă. De exemplu, dacă nu vedeți niciodată rapoarte financiare în timpul mandatului dumneavoastră ca membru al consiliului și nu cereți să vedeți vreunul, nu ați exercitat o îngrijire rezonabilă în ceea ce privește îndatoririle dumneavoastră. În cazul în care contabilul dumneavoastră fură banii asociației, dumneavoastră și colegii dvs. de ofițeri li se poate face răspunzător personal pentru rambursarea fondurilor.

Noțiuni de bază pe un Consiliu

Pentru a servi într-un consiliu de administrație al unei organizații nonprofit, vizitați site-ul organizației pentru a stabili dacă are instrucțiuni de voluntariat. Micii non-profit sunt adesea bucuroși să aibă membri ai consiliului de voluntariat, chiar și cei fără experiență. Dacă este mai dificil să te urci pe o tablă, fă-ți locul în poziție. Începeți prin a vă alăturați asociației, faceți voluntariat la evenimente, participați la funcțiile sale, scrieți pentru buletinul informativ, apoi participați la un comitet. Odată ce știți cum funcționează comitetul, oferiți-i drept scaun. Permiteți unui membru al consiliului să știe că sunteți interesat să deveniți membru al consiliului de administrație și puteți fi invitat să interviuți pentru o poziție deschisă.