O carieră ca agent de călătorie și salarii

O carieră ca agent de călătorie sună plină de farmec dacă visați să călătoriți peste tot în lume. Este adevărat că agenții verifică de multe ori destinațiile de prim rang, dar își fac cea mai mare parte a muncii lor la un birou din birou. Ei lucrează de obicei cu normă întreagă, iar orele suplimentare sunt frecvente în perioadele de criză. Dacă doriți să începeți o carieră ca agent de călătorie, formarea formală vă va crește șansele.

Atribuțiile

Agenții de turism de cercetare, vinde și planurile de călătorie de călătorie atât pentru plăcerea și clienții de afaceri. Ei ajută clienții să găsească cele mai bune zboruri, cazare și excursii pentru nevoile lor speciale. Acestea se ocupă de rezervări de avioane, pachete de turism, rezervări de hoteluri, închirieri de mașini și excursii speciale și oferă consultanță clienților despre vreme, îmbrăcăminte, vize, imunizări și pașapoarte. Unii agenți se specializează într-un anumit tip de călătorie, cum ar fi croaziere sau un anumit demografic, cum ar fi simplu sau femei. Încă alții se specializează în călătorii de afaceri sau o anumită destinație, cum ar fi Asia.

$config[code] not found

Educaţie

Cerința de bază pentru un loc de muncă ca agent de turism este o educație liceală, însă angajatorii preferă de obicei solicitanții cu formare postliceală în călătorii. Școlile profesionale și colegii comunitare oferă programe educaționale, dintre care unele conduc la obținerea de diplome. Clasele de obicei acoperă subiecte precum tehnicile de marketing, sistemele informatice de rezervare și regulamentele de călătorie. În plus, asociațiile profesionale, cum ar fi Institutul de Călătorii, oferă cursuri de formare și examene care duc la obținerea de certificate. Angajatorii furnizează, de asemenea, de obicei, formare la locul de muncă pentru noii angajați.

Alte cerinte

Un agent de turism trebuie să aibă bune abilități de comunicare și vânzări. O atenție deosebită pentru detalii este necesară pentru a face aranjamente exacte, iar abilitățile de computere sunt o necesitate pentru navigarea sistemelor de rezervări moderne. Un agent de turism trebuie să fie organizat pentru a jongla aranjamentele pentru mai mulți clienți în același timp. În unele state, un agent de turism are nevoie de o licență de afaceri, dar legile variază.

salarizare

Agentul mediu de turism a câștigat 35.740 de dolari în 2011, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Zece procente din agenți câștigă 54.640 de dolari pe an sau mai mult. Dintre cei 67.490 de agenți la nivel național, 63.500 au lucrat pentru agențiile de turism și pentru serviciile de rezervări, cu o salariu medie anuală de 35.490 USD. Agenții care lucrează în birouri de călătorie corporative au câștigat o medie mult mai mare de 47.300 de dolari pe an. Statul cu cea mai mare ocupare a forței de muncă în 2011 a fost California, unde 8.870 de agenți au avut o medie de 38.880 dolari pe an. Cel mai plătit stat a fost Maryland, unde salariul anual a fost de 43.270 de dolari.

perspectivă

Se estimează că numărul locurilor de agent de turism va crește cu 10% între 2010 și 2020, comparativ cu 14% pentru toate ocupațiile, potrivit Biroului Statistic al Muncii. Este de așteptat ca ușurința de a efectua aranjamente de călătorie pe internet să încetinească creșterea numărului de locuri de călătorie. Agenții de turism cu experiență într-o anumită destinație sau tip de călătorie, cum ar fi aventura și cei specializați în călătorii de afaceri, vor avea cele mai bune perspective de muncă.