Cariera ca Landman Oil & Gas

Un proprietar de petrol și gaze este esențial pentru a ajuta companiile să găsească și să cumpere situri cu potențial de a produce cantități semnificative de petrol și gaze. Titlul de "landman" este scurt pentru gestionarea terenurilor, care - așa cum se pare - nu este o treabă ușoară, deoarece un landman poate fi, de asemenea, responsabil de gestionarea proiectelor de foraj și de asigurarea că acestea funcționează fără probleme și eficient.

Educație și certificare

Landmenii nu au nevoie de nici un grad specific. Mulți sunt angajați cu diplome de geologie sau inginerie de licență, chiar și cu grade de drept. Unii studenți obțin o diplomă de licență care se concentrează pe gestionarea terenurilor profesionale și este acreditată de Asociația Americană a Profesioniștilor Landeri. Începând cu februarie 2013, doar șapte programe din America de Nord sunt acreditate de AAPL și au culminat cu certificarea. Absolvenții cu un grad diferit pot solicita, de asemenea, certificarea de către AAPL pentru a-și spori credibilitatea și pentru a-și crește potențialul salarial. AAPL oferă trei certificate: Landman Professional Professional, Landman Professional Registered and Landman Registered.

$config[code] not found

Atribuțiile

Un landman este responsabil de negocierea contractelor de leasing cu proprietarii de terenuri, astfel încât întreprinderile să poată dobândi dreptul la foraj pentru petrol și gaze. Un landman coordonează, de asemenea, eforturile de explorare a câmpurilor și de găsire a terenurilor cu potențial de petrol și gaz și asigură că toate contractele de foraj și terenuri respectă reglementările legale. În plus, un landman coordonează eforturile unui grup divers de oameni pentru a-și finaliza proiectele, inclusiv geologi, ingineri, avocați și contabili.

calificări

Pentru a avea succes în calitate de landman, ar trebui să aveți o cunoaștere aprofundată a unei game largi de domenii care se referă la petrol și gaze. Acestea includ lege, afaceri, inginerie, finanțe, economie, energie, geologie și reglementări statale și federale. De asemenea, trebuie să cunoașteți contractele de leasing și să înțelegeți cerințele privind forajul de petrol și gaze. Un landman trebuie să aibă, de asemenea, abilități bune de oameni și să fie un negociator de succes.

Mediu de lucru

Lucrul ca un landman poate fi atât îndeplinirea și stresantă. Va trebui să găsiți soluții în rândul nevoilor concurente ale unei game variate de oameni. De asemenea, vi se poate solicita să găsiți soluții la situații de criză care implică amplasamente de foraj. Dar veți oferi, de asemenea, fundația pentru noi evoluții și veți avea un loc de muncă care nu este niciodată la fel de la zi cu zi. O persoană cu personalitate potrivită pentru a se încadra într-o slujbă landman va găsi locul de muncă îndeplinind și interesant.

Outlook de lucru

Perspectiva locurilor de muncă pentru proprietarii de terenuri este foarte pozitivă. Domeniile de explorare a energiei și producția de petrol sunt în creștere în Statele Unite începând cu 2012, oferind mai multe oportunități de angajare. Potrivit AAPL, în 2010, compensația anuală medie pentru proprietarii de teren a fost de 124.455 dolari. Proprietarii de teren cu o diplomă de licență și cu o experiență de cinci ani sau mai puțin au realizat un salariu mediu anual de 85.878 dolari în 2010. Fie că lucrați pentru o companie, fie ca antreprenor independent, proprietarii de teren vor avea cele mai bune oportunități de angajare dacă combină educația și certificarea cu o experiență de muncă bună.