Property Manager Descrierea postului asistent

Asistentul managerului de proprietate este responsabil de îndatoririle administrative și de întreținere într-o operațiune de proprietate rezidențială. Obligațiile includ, de obicei, plata facturilor, procesarea plății impozitelor pe proprietate, colectarea chiriei și stabilirea de contracte de închiriere cu chiriași. Cei mai mulți asistenți pentru gestionarea imobilelor lucrează pentru un manager de proprietăți la complexul de locuințe sau apartamente și comunică cu chiriașii.

Atribuțiile

$config[code] not found Jacob Wackerhausen / iStock / Getty Images

Asistentul managerului de proprietate ajută managerul proprietății să se ocupe de activitatea administrativă și poate fi încredințat unui grup specific de clădiri care să fie subordonate. Asistentul managerului de proprietăți se întâlnește de obicei cu chiriașii actuali, care se referă la probleme legate de proprietari și chiriași potențiali. Poate să scrie buletine informative, să plătească facturi, să strângă chiria și să actualizeze înregistrările financiare. Lunar, asistentul informează conducerea asupra problemelor legate de chiriași și de proprietate.

funcţii

Kseniya Ragozina / iStock / Getty Images

Asistentul managerului de proprietate prezintă apartamente potențialilor noi chiriași și explică contractele de închiriere și dispozițiile. El ar putea fi responsabil pentru verificările de credit și de fond și va asista la luarea deciziilor finale cu privire la solicitanți. În plus, asistentul poate fi responsabil de programele de marketing și publicitate pe posturile vacante. Asistentul poate, de asemenea, să supravegheze personalul de întreținere și să formuleze ordine de lucru. Abordarea și documentarea plângerilor chiriașilor reprezintă o altă responsabilitate.

Aptitudini

Creatas / Creatas / Getty Images

Asistentul managerului de proprietate trebuie să aibă bune abilități de comunicare orală și scrisă, capabil să rezolve probleme legate de proprietatea sau chiriași. De asemenea, sunt necesare abilități de calculator pentru a crea foi de calcul, baze de date, documente și a publica documente precum postere și pliante.

Mediu inconjurator

Wavebreakmedia Ltd / Wavebreak Media / Getty Images

Într-o clădire mare sau complexă, munca unui manager de proprietate poate fi agitată și provocatoare, de multe ori fiind nevoie de răbdare. Chiriasii intră adesea cu întrebări, chiriașii potențiali caută locurile de muncă vacante, în timp ce alte probleme se întâmplă deja. Asistentul lucrează, de obicei, dintr-un birou din complex. Mulți trăiesc la fața locului sau sunt la dispoziție.

Educație și salarizare

O diplomă de licență în managementul proprietății va asigura pregătirea necesară a locului de muncă. Un asistent manager de proprietate cu o experiență de unu până la patru ani câștigă un salariu mediu anual de 31.503 dolari la 43.828 dolari, potrivit Payscale.com.