O descriere a activității pentru securitatea evenimentelor speciale

Gărzile speciale de securitate ale evenimentelor patrulează temele evenimentelor speciale pentru a proteja împotriva terorismului, a furtului și a altor activități ilegale. Aceștia observă participanții la eveniment special pentru a se asigura că respectă legile și regulile locului. Gărzile speciale de securitate ale evenimentului pot lucra la evenimente sportive, concerte, convenții, petreceri sau alte evenimente mari. Există, de obicei, puține cerințe educaționale pentru aceste posturi, însă agenții de pază speciali de evenimente, de obicei, completează formarea sponsorizată de angajatori pentru a se pregăti pentru muncă.

$config[code] not found

Atribuțiile

Gărzile speciale de securitate ale evenimentului pot fi postate la diverse posturi de-a lungul unui eveniment special. Unii stau la un birou de securitate și verifică biletele sau acreditările participanților. De asemenea, ei pot căuta pungi sau alte obiecte care sunt aduse în locul unde se află contrabandă. În unele cazuri, ele pot monitoriza echipamentele electronice de supraveghere pentru a se asigura că nimeni nu încalcă legea sau regulile locului de desfășurare. Alți specialiști de securitate ale evenimentelor patrulează terenul.Observă participanții și pot reține pe cineva care încalcă legile sau regulile locului de desfășurare. Gărzile speciale de securitate ale evenimentului trebuie, de asemenea, să efectueze controlul mulțimii și poate fi obligat să supravegheze parcarea sau traficul direct după încheierea evenimentului.

Instruire

Nu există cerințe educaționale formale pentru agenții de pază speciali care nu poartă arme de foc. Cei care sunt înarmați necesită, de obicei, o diplomă de liceu sau GED. Majoritatea angajatorilor furnizează formare pentru noii agenți de pază, deși programele variază în funcție de companie. Paznicii de evenimente special amenințați trebuie să beneficieze de o pregătire mai amănunțită, inclusiv de instrucțiuni legale privind folosirea forței și trebuie să fie testate în aptitudinile de siguranță ale armelor de foc. Multe state solicită acordarea de licențe pentru gărzi și solicită ca acestea să participe la educația continuă ca o condiție de reînnoire a licenței. Gărzile primesc de obicei instruire în primul ajutor, descurajarea crizei și autoapărare. Unii angajatori respectă standardele de formare stabilite de Asis International, o asociație de profesioniști în domeniul securității. Acestea includ obligarea agenților de pază să primească cel puțin 48 de ore de formare în primele 100 de zile de angajare și să administreze un examen scris care testează cunoștințele lor privind diferite subiecte legate de securitate.

Conditii de lucru

Gărzile speciale de securitate ale evenimentelor lucrează, de obicei, la evenimente aglomerate care au loc la stadioane sportive, teatre de concerte sau săli de convenții. Ei trebuie să-și petreacă mult timp în picioare și, adesea, trebuie să patruleze locul. Grilele speciale de securitate ale evenimentului vor varia în funcție de momentul în care au loc evenimentele. Mulți paznici lucrează în schimburi de opt ore, ajungând înainte de un eveniment pentru a se asigura că locul de desfășurare este sigur și au fost implementate toate măsurile de securitate necesare. Există pericole asociate locului de muncă, deoarece agenții de securitate speciale ale evenimentelor trebuie să fie mereu în căutarea amenințărilor de securitate și uneori trebuie să intervină atunci când apar probleme.

Salariu

Potrivit Biroului de Statistica a Muncii, salariul mediu median al gardienilor de securitate, inclusiv cei care lucreaza evenimente speciale, a fost 23.460 dolari in mai 2008. Cele mai mari 10 la suta au fost platite mai mult de 39.360 dolari, in timp ce cele mai mici 10 la suta au fost platite mai putin de 16.680 dolari. Cele 50% din mijloc au fost plătite între 19.150 și 30.100 de dolari.

Perspective de angajare

Biroul Statisticii muncii estimează că ocuparea forței de muncă pentru polițiștii de securitate, inclusiv gărzile de evenimente speciale, va crește cu 14% între 2008 și 2018, ceea ce reprezintă o rată mai mare decât media tuturor ocupațiilor. Întrucât companiile private de securitate primesc mai multe misiuni speciale, vor exista cereri sporite de gardieni. În plus, vor apărea oportunități ca gardienii experimentați să părăsească terenul sau să se pensioneze.