Broadway Actress Salariul pe an

Actorii de pe Broadway și actrițele nu lucrează în aceeași gamă de salarii ca și cei care lucrează în film și televiziune. De exemplu, salariile exprimate în filmul "Les Miserables" sunt foarte diferite de distribuția jocului de pe Broadway cu același nume, iar câțiva actori de teatru de pe Broadway se pot aștepta să aibă valoarea netă a lui Lin Manuel Miranda. Cu toate acestea, datorită salariului minim al actorului sau a actritei, profesioniștii din teatru se pot sprijini pe ceea ce câștigă, iar unii fac destul de bine.

$config[code] not found

Descrierea postului

Actorii de pe Broadway și actrițele aduc la joacă teatru și piese muzicale. Fiecare spectacol are roluri majore și minore disponibile, cu cei mai populari actori și actrițe de pe Broadway care joacă un rol. În plus față de rolurile de vorbire sau de actorie, există roluri în cor, în care cântăreții și cântăreau membrii casting.

Membrii de casting sunt dedicați meseriei și producțiilor lor de teatru, unde petrec orele repetitive în fiecare zi. Multe producții au făcut cel puțin opt spectacole pe săptămână, deci există zile în care membrii turnați trebuie să acționeze în mai mult de un spectacol într-o anumită zi.

O altă parte a zilei unui actor de pe Broadway este să-i întâlnești și să-i salute pe fani. După spectacole, semnează autografe și fac fotografii cu oameni care sunt în culise sau așteaptă în afara pentru a întâlni interpreții. Ar putea, de asemenea, să facă publice apariții și să facă spectacole în afara locurilor pentru a se promova sau pentru a se prezenta. Ca urmare, vedetele de pe Broadway nu își termină ziua de lucru până noaptea.

Cerințe educaționale

Un grad de colegiu nu este necesar pentru o carieră pe Broadway, deși câțiva artiști aspiranți câștigă o diplomă de licență în teatru sau în arte conexe pentru a-și perfecționa abilitățile și pentru a învăța noțiunile din industrie. Toți actorii și actorii aspiranți ar trebui să știe cum să acționeze pe scenă și să se orienteze. Abilitățile suplimentare, cum ar fi cântatul și dansul, sunt plus.

Informații despre industrie

Acționând pe Broadway nu este un câmp ușor de pătruns. Persoanele care doresc să se aștepte trebuie să audieze pentru a vedea dacă sunt potrivite pentru o performanță. Fiecare interpret aduce headshot-uri și reia la auditii, astfel încât producătorii emisiunilor pot obține o idee despre experiența și gama lor. Agenții de turnare aleg cei mai buni candidați din audiții, deși actorii actori cu nume cunoscute ar putea să nu aibă nevoie de audiții.

Broadway Actress Salariu

Un salariu de actrita de la Broadway depinde de multi factori diferiți, incluzând bugetul producției, capacitatea de a aduce teatre-goers și unde se află în carieră. De obicei, o actriță bine-cunoscută primește un salariu mai mare decât un actor mai puțin cunoscut.

Actor's Equity, o uniune pentru profesioniștii din domeniul teatrului, arată că salariul minim al actorilor de la Broadway este de 2.034 dolari pe săptămână. Totuși, această cifră este o bază, iar actorii pot câștiga mai mult în funcție de cerințele spectacolului în care se află și recunoașterea numelui.

Dacă artiștii interpreți sau executanți sunt de așteptat să se deplaseze, să cânte sau să danseze în timpul spectacolelor, ei câștigă mai mult pe măsură ce fiecare taxă adaugă salariul de bază al actorului de pe Broadway. Un actor de leagăn, care înțelege mai multe roluri într-o emisiune, câștigă un salariu mai mare.

Ceva de retinut este ca salariul unei vedete de la Broadway depinde de longevitatea spectacolului. În timp ce pot câștiga până la 105.000 $ anual, nu câștigă nimic după ce o emisiune se închide sau se termină o alergare. Există de obicei momente când o stea de pe Broadway se află între actorii care acționează.

Tendința de creștere a locurilor de muncă

Biroul de Statistică al Muncii din SUA prezice că actoria pentru teatrul de la Broadway este o industrie în creștere. Cu o creștere de 12% a locurilor de muncă, care se va întâmpla între 2016 și 2026. În ciuda numărului de locuri de muncă disponibile, BLS prezice mai puține spectacole cu producții mai puțin succese sau mai mici, datorită reducerii finanțării pentru Arte.