O descriere a postului pentru un chirurg ortopedic de medicină sportivă

Un chirurg de medicină sportivă ajută sportivii amatori și profesioniști să se recupereze de la fracturi, entorse, tendoane și ligamente și alte leziuni. Chirurgii diagnostichează și tratează leziunile care afectează oasele, articulațiile, mușchii, ligamentele și tendoanele. Dupa terminarea rezidentilor de chirurgie ortopedica, medicii sportivi medicii ortopedici completeaza burse care se concentreaza exclusiv pe medicina sportiva.

Descrierea postului

Desi interventia chirurgicala face parte din descrierea postului de medicatie ortopedica, aceasta nu este singura optiune pe care chirurgii o ofera pacientilor. De fapt, ele pot recomanda doar intervenții chirurgicale, dacă alte tratamente și terapii nu au succes.

Descrierea ortopedică a chirurgului include efectuarea examinărilor fizice și evaluarea gamei de mișcare, a forței musculare și a altor funcții în determinarea cauzei și a consecințelor unui prejudiciu. Chirurgii pot comanda teste pentru a-și confirma diagnosticul, cum ar fi raze X sau tomografie computerizată, imagistică prin rezonanță magnetică, ultrasunete sau scanări osoase.

Opțiunile de tratament pot începe cu odihnă, terapie fizică și aruncări sau cizme și pot avansa la intervenție chirurgicală dacă este necesar. Chirurgia deschisă, odată singura opțiune în cazul în care un atlet a suferit o manșetă rotatoră ruptă sau avea nevoie de o șold nouă, a fost înlocuită cu tehnici chirurgicale puțin invazive în multe cazuri.

În ciuda progreselor tehnologice în chirurgie, medicii ortopedici de medicină sportivă continuă să efectueze o intervenție chirurgicală deschisă după cum este necesar. De exemplu, poate fi cea mai bună opțiune de a reatașa un tendon sau de a trata o fractură compusă care sfărâmă un os.

Chirurgii de medicină sportivă se bazează în mod regulat pe cunoștințele lor de mecanică corporală pentru a evalua leziunile și pentru a ajuta sportivii să evite leziunile noi după ce se recuperează. Aceștia pot coordona îngrijirea cu terapeuți fizici și cu antrenori atletici pentru a se asigura că pacienții primesc sprijinul și serviciile de care au nevoie în timpul recuperărilor.

Educatie si antrenament

Chirurgii ortopedici aspirate se aplica la programele de rezidenta in chirurgia ortopedica in timpul caderii anului senior al scolii medicale. Admiterea la aceste programe este foarte competitivă. Studiile bune de școală medicală sunt doar unul dintre factorii luați în considerare atunci când programele selectează noi rezidenți. Experiența de cercetare anterioară, sub-rotațiile în chirurgia ortopedică, scrisori puternice de recomandare și o varietate de interese externe pot spori șansele elevului de a primi o ofertă de rezidență ortopedică în timpul meciului, ținut anual în luna martie.

Rezidenții se rotesc printr-o varietate de sub-specialități, inclusiv reconstrucția, trauma, chirurgia coloanei vertebrale, chirurgia mâinilor, medicina sportivă și chirurgia laparoscopică în timpul programului de reședință ortopedică de cinci ani. Deși aceștia pot ajuta doar cu intervenții chirurgicale la începutul rezidenței, rezidenții efectuează intervenții chirurgicale complexe până la sfârșitul programului.

După absolvirea programului de rezidență ortopedică, chirurgii ortopedici pot alege să se specializeze prin încheierea unei burse, atâta timp cât au trecut examenul de licențiere medicală. În timpul burselor de medicină sportivă de un an, semenii tratează pacienții în ambulatoriu, lucrează cu echipe de liceu sau colegiu în săli de antrenament, efectuează intervenții chirurgicale și contribuie la proiecte de cercetare.

Chirurgii ortopedici din medicina sportivă sunt eligibili pentru certificarea de la consiliul american al medicilor ortopedici, după ce au încheiat o bursă de un an, au trecut un examen și au prezentat informații privind 115 cazuri operative și 10 cazuri neoperative.

Salariu și Outlook de locuri de muncă

Chirurgii de medicină sportivă sunt foarte compensați pentru aptitudinile și cunoștințele lor despre leziuni și tratamente sportive. Biroul de Statistica a Muncii raporteaza ca chirurgii au obtinut un salariu mediu anual $251,890 începând din mai 2017, dar chirurgii ortopedici pot câștiga chiar mai mult. Salariul mediu anual raportat pentru ortopedie a fost $489,000 începând cu anul 2016, potrivit Cometului. Salariile ortopedice au crescut cu 55,2% între 2011 și 2016 și se preconizează că vor continua să crească.